דלתות ענקית העיצוב 'מיניסו' נפתחו בקניון עופר רחובות ביום חמישי בחמש אחר הצהריים, אבל כבר בשעה ארבע התגודדו מול שער הכניסה עשרות סקרנים, מתלהבים וחובבי מציאות. לכולם היה דחוף לדעת מה אפשר לקנות בימינו בעשרה וב-20 שקלים פלוס מינוס.

פתיחת מיניסו ברחובות. המונים המתינו לרגע הפתיחה | צילום: גולד פרו 76

אין ספק: יש משהו משמח בקניית מוצר שנותן לך תחושה שדפקת את הכלכלה, את יוקר המחייה, את כחלון ואת המערכת. אם תוסיפו לכך את העובדה של-100 הקונים הראשונים חיכתה מתנה יפנית על חשבון הבית, תבינו למה עם ישראל הגיב (שוב) בהסתערות.

תמונות דומות נראו לא מזמן ברחובות כאשר נפתחה במתחם בילו חנות 'מקס סטוק', אבל נדמה שהקונים הרחובותיים מקבלים בברכה כל חנות 'מציאות' חדשה, כיאה לעיר שכבר מכונה בירת הסטוקים של ישראל

הדבר הראשון ששאלתי את עצמי כשחדרתי את ההמון הסואן כדי למשש במו ידיי את הסחורה, הייתה: מה הקשר? איך מתחברים פה, זה לצד זה, מברשת שיניים, מספריים, מזרני יוגה ותחתונים?

ואיך ששאלתי, מיד גם ידעתי את התשובה: את כולם אני ממש לא צריכה, אבל ממש רוצה. מין פסיכולוגיה נשית גנטית כזאת: 'יא, איזה יופי, איך בא לי את זה. ואת זה. ואת זה'. 

למשל, לא היה לי מושג שבעולם קיים מארגן קוסמטיקה שקוף ואלגנטי, שמסוגל לסדר את הבלגן בתכשירי האיפור שלי. ומרגע שנפגשנו מול המדף, כמו בסיפור אהבה של 10 שקלים, הוא שינה את חייו של חדר האמבטיה.

'מיניסו' נפתחה וההתרגשות הייתה בשיאה | צילום: גולד פרו 76

גם ערכת המברגים ההרואית, שנראית הרבה יותר רצינית מ-15 השקלים שהיא עולה, גרמה לבעלי חובב ה-DIY שמחה רבה, וחיסלה את סיכוייו לשלוף תירוצים במשימת הפירוק-ההרכבה שממנה ינסה לחמוק להבא.

1.5 מיליון שקלים השקיעה הרשת בסניף הרחובותי, שהוא החמישי בארץ. 200 מ"ר ובהם מאות דגמים ועשרות קטגוריות, שגרמו לעיניי לשוטט ממדף למדף: אוזניות צבעוניות, מחברות מגניבות, כרית צוואר לטיסה, קישקשתא שעושה מסאז' בגב, חזיות, גוזיות ואפילו חוט דנטלי. 70 אחוז מהמוצרים עולים בין חמישה ל-20 שקלים, מדי חודש באים לעולם פריטים חדשים והקולקציות מתחדשות מדי שבועיים, כך שהאקססורי של היום הוא אולי ההיסטוריה של מחר.

למי ששומר את נפשו מחנויות סטוק עצומות בהאנגרים מבורדקים, צפויה הפתעה נעימה. למרות שהקונספט דומה – הרבה, מגוון וזול – מיניסו מתהדרת ביפניות מזהרת. החנות מאורגנת באופן דקדקני ואסתטי, הפריטים מעוצבים בטכנולוגיה חכמה, ארוזים בתשומת לב שנותנת כבוד לכל מוצר ומסודרים כמו חיילים על המדף.

הכל יחד יוצר חוויית קנייה מזמינה. כל כך מזמינה, עד שיצאתי עם סל שלם של פריטים, למרות שלא הייתי זקוקה מלכתחילה לאף אחד מהם. למעט העובדה שההסברים על האריזות והוראות התפעול הן ביפנית, הרגשתי מיד בבית. היפנים האלה מבינים מה אני אוהבת.

זה לצד זה: מברשת שיניים, מספריים, מזרני יוגה ותחתונים | צילום: סיגל בר-קובץ

מיניסו הושקה לראשונה באוגוסט 2018 בעזריאלי תל אביב ומתעתדת למנות תוך חמש שנים כ-50 סניפים בפריסה ארצית. נכון להיום פועלים סניפים בקניון עיר ימים נתניה, בקניון עזריאלי באר שבע ובקניון גרנד עופר חיפה. בקרוב ייפתחו סניף קניון מלחה וסניף עזריאלי חיפה.

למיניסו העולמית יש כ-4,100 חנויות ב-61 מדינות ברחבי העולם. כ-100 חנויות חדשות נפתחות מדי חודש. בשנת 2022, על פי התחזיות, תמנה החברה כ-10,000 חנויות בעולם, עם צפי מכירות של כמיליארד דולר.

לקריאה נוספת: אם סמל החנות נראה לכם מעט מוכר, כנראה שזו הסיבה.