נהוג לומר על "בני הנוער של היום" שהם שטחיים, רדודים, ולא מרימים את העיניים מהמסכים- אבל התלמידים בכפר הנוער "עיינות", הנמצא בכניסה לרחובות, מוכיחים שאפשר גם אחרת.

לאחרונה התקיים הכנס השלישי של כפרי הנוער והפנימיות בישראל, ובו הוצגה תערוכה ייחודית שנקראת "יזמות וכשרון - כשעולמות נפגשים", בה הציגו התלמידים פרויקטים עליהם עמלו בתקופה האחרונה.

בכנס התארחו מכובדים רבים, בניהם נחמה ריבלין- רעיית נשיא המדינה; נפתלי בנט- שר החינוך; חיים כץ- שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים; הרב יחיאל צ. אקשטיין- נשיא ומייסד הקרן לידידות; חברי הכנסת קארין אלהרר, אלי אלאלוף, מירב בן ארי, שולי מועלם, ובכירים נוספים בתחום החינוך.

שר החינוך נפתלי בנט עם מנכ"ל עמותת עתיד פלוס, דניאל קובלר | צילום: ליאת מנדל

ילדי כפר הנוער "עיינות" הלוקחים חלק בתוכנית משק טק, של עמותת "עתיד פלוס", הציגו בכנס את הפרויקט המיוחד עליו עבדו בתקופה האחרונה: טפטפות העובדות באופן עצמאי. הפרויקט נחשב למוצלח במיוחד, והתלמידים אפילו בנו אב טיפוס ורשמו פטנט על הרעיון שהעלו.

למעשה, מדובר בטפטפות להשקייה אשר מזהות את הלחות בקרקע באמצעות חיישנים מיוחדים, וכך "מחליטות" בעצמן האם להפעיל את המים ולהשקות, ובכמה מים להשתמש, הכל בהתאם לצורך של הצמח.

הילדים גם הצליחו להימנע מהצורך בהחלפת סוללות, על ידי כך שאפשרו אספקת חשמל למכשיר מטורבינה קטנה שמסובבים המים בצינור ההשקייה.

השר חיים כץ עם התלמידים ברחובות בדוכן של עתיד פלוס | צילום: ליאת מנדל

לדברי איתי גילת ואיתי כהן, תושבי רחובות, המשתתפים בתוכנית "משק טק" מכפר הנוער 'עיינות': "היה לנו הכבוד להשתתף בכנס ולהציג את הפרויקט שלנו בפני באי הכנס. כל מי שהגיע לדוכן יכול היה להתרשם כי בפיתוח פרויקט הטפטפות שילבנו למידה עצמית ועבודת צוות, מחקר וגמישות מחשבתית.

"תוכנית משק טק חשפה אותנו לתחומי התלת מימד וההדמיה, תוכנה, חומרה וכל תחום דעת אחר שהיה נחוץ לנו כדי להגשים את המיזם. המורה שלנו שימש כמנחה, הוביל אותנו לחפש ידע ועזר לנו להתקדם.

בתחילת התהליך בחרנו בעיה במשק החקלאי, ובחנו אילו טכנולוגיות יכולות לתת לה מענה. חיפשנו ידע רלוונטי, בנינו תוכנית עסקית ואף רשמנו פטנט, ממש כפי שעושים בסטארט אפ בעולם העסקי", הם סיפרו.