במשרד החינוך מדברים הרבה על החשיבות של למידה משמעותית וחדשנית, אבל בבית הספר "שפרינצק" ברחובות הצליחו בשבוע שעבר להפוך את הדיבורים למעשים במשחק "חפש את המטמון" חוויתי במיוחד, שהביא את התלמידים עד ללשכת ראש העירייה.

באחד מימי השבוע שעבר, התלמידים הופתעו לגלות בבית הספר תיבה נעולה ומאובטחת במצלמות אבטחה. לצד התיבה הוצב שלט בו נכתב כי מדובר בירושה סודית שהותיר אחריו ד"ר חיים ויצמן, נשיאה הראשון של מדינת ישראל. על תלמידי שכבת ו' הוטלה המשימה לפענח את הקוד הסודי לפתיחת התיבה.

במשך שבועיים חוו התלמידים למידה ייחודית באמצעות חידות מוצפנות, משימות שדרשו מהם עבודת צוות, יצירתיות ונחישות בתחום התנ"ך וההיסטוריה, תוך שהם מפענחים רמזים ומאתרים חלקי מפה שהוטמנו במקומות מסתור בשכונות הסמוכות לבית הספר.

התלמידים בלשכת ראש העירייה | צילום: באדיבות בית הספר

במסגרת הפעילות אפילו ביקרה משלחת של תלמידי השכבה אצל ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, וסגנו, מחזיק תיק החינוך, זהר בלום, ששמחו להשתתף בפרויקט.

הם שאלו את התלמידים מגוון שאלות, ולמרות שלא נערכו מראש, התלמידים ענו את כל התשובות הנכונות. מלול ובלום שיבחו את התלמידים החרוצים ומסרו להם מפתח שיסייע להם בפתיחת תיבת האוצר.

מנהלת בית הספר, אוסנת אור שי: "מדהים לראות את הניצוץ בעיניים וההתלהבות של הילדים מהלמידה החווייתית. זו למידה שונה לגמרי. הם לומדים לעבוד בצוות, לחשוב באופן יצירתי, ולחקור ולחפש את המידע הדרוש כדי לפתור את החידות. זו חוויה כיפית ומגבשת".

מבית הספר נמסר כי היוזמה תוכננה ובוצעה על ידי קהילת ההורים, הנהלת בית הספר, צוות המורות ועיריית רחובות, והיא מהווה המשך למאמצי צוות בית הספר והקהילה להעניק לתלמידים למידה עדכנית, איכותית וחווייתית.

"שמחתי לקחת חלק ביוזמה המיוחדת של בית ספר 'שפרינצק'", אמר מלול. "היינו עדים לרמת ידע גבוהה בהיסטוריה ובתנ"ך של הילדים המשתתפים. אנו מעודדים פרויקטים המביאים ללמידה משמעותית וערכית בדרך יצירתית וחווייתית".