מדי שבוע יוצאות משלחות רבות של בני נוער לפולין, בהן לומדים הצעירים על זוועות השואה ורואים בעיניהם את המקומות בהם הכל התרחש. אבל במשלחת של בית הספר אמי"ת בנות התרחש השבוע רגע מרגש במיוחד- בו הניפה אחת התלמידות את דגל ישראל במחנה בו עבדה סבתא רבא שלה.

דבורה אנגל (בבי), בת 97, היא ניצולת שואה שאיבדה את הוריה וחלק מאחיה. היא נשלחה לאושוויץ, שם עבדה באחד הביתנים, והצליחה לשרוד עד לשחרור המחנה. לאחר מכן היא העלתה ארצה, הקימה משפחה, וכיום היא מתגוררת ברחובות.

דבורה (בבי), עם תמונת אביה שנספה בשואה

טל אנגל, הנינה של דבורה, לומדת בתיכון אמי"ת בנות בעיר. לפני שיצאה למשלחת בית הספר לפולין ביקרה את סבתא רבא שלה כדי לשמוע את סיפורה וקורותיה מהשואה. דבורה סיפרה לה, וביקשה ממנה בקשה מיוחדת: לאתר את בלוק 27 במחנה, בו עבדה, שרדה בתנאים קשיים, ואף עברה עינויים.

טל שיתפה את מנהל המשלחת המורה זאב זמין בבקשה, והוא נרתם לעזרתה. הוא כבר ליווה משלחות רבות של בני נוער לפולין, ומקדיש הרבה מזמנו לטובת הנצחת השואה. עם סיועו, טל הצליח לאתר את בלוק 27 והצטלמה לידו כשהיא אוחזת בדגל ישראל.

טל אנגל עם דגל ישראל בבלוק 27

התמונה נשלחה לבני המשפחה בישראל, שמיהרו להראותה אותה לדבורה. היא התרגשה מאוד כמובן, ואמרה בדמעות: ״זה הנצחון שלי על הנאצים״.

עם נחיתתה בישראל, טל הסבירה אתמול (ד'): ״בבי נתנה לי משימה, והרגשתי שאני חייבת לסגור את המעגל הזה למענה. החוויה הזו גרמה לי להבין את ההבדל העצום בנינו, שיש לנו בית ומדינה, לעומת המציאות  לפני 70 שנים, כשהיהודים היו ללא תקווה וללא בית, וזה גרם לי להבין כמה אנחנו ברי מזל" היא סיכמה.