האם בתי הספר היסודיים בעיר יושבתו בתחילת חודש נובמבר? נעשים מאמצים כדי למנוע זאת, אבל כרגע נראה כי אין מנוס. אתמול (ג') שיגרו ראש העירייה רחמים מלול ומנכ"ל העירייה דורון מילברג מכתב חריף למזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד ובו הם תוקפים את ההחלטה להשבית את מערכת החינוך.

תחילת הסיפור בהודעה של יפה בן דוד מתחילת השבוע, ובה הצהירה על כוונה להשבית בתחילת חודש נובמבר את מערכת החינוך היסודית בעיר, בעקבות מאבק כוחות שמתנהל בין הסתדרות המורים להנהלת העירייה.

בהודעתה ציינה כי השבתת מערכת החינוך נובעת מכך שמנהלי בתי הספר ברחובות אינם זוכים להתייחסות מקצועית מנציגי עיריית רחובות, אשר מתנהלים בהתעלמות מוחלטת ממנהלי בית הספר ומצרכי מוסדות החינוך.

שגרו מכתב תגובה חריף. ראש העירייה רחמים מלול | צילום: עיריית רחובות

למה הייתה כוונתה? ככל הנראה מדובר במחלוקות שקיימות בין חלק ממנהלות בתי הספר בעיר ובין הוועד העירוני, בנושא הצבת אב בית בבתי הספר שבחרה העירייה ללא תיאום עם בית הספר, מה שהרגיז את המנהלות ועורר מחאה בקרב אנשי החינוך בעיר.

"אין לעיריית רחובות אלא להצר על ההתנהלות הפוגענית והבוטה כלפי העירייה, תוך איום בשביתה שאינה אלא פגיעה ונזק בלתי הפיך לבתי הספר ולציבור התלמידים וההורים", כתבו ראש העיר ומנכ"ל העירייה.

"...זו אינה עילה לסכסוך עבודה כלשהו, ודאי שאין להסתדרות המורים היכולת לקבוע מי יהיה אבות הבית בבתי הספר, קובעים זאת עובדי הרשות המקומית כעובדי מנהלה אחרים", ציינו בנושא הסכסוך בנושא הצבת אבות הבית. "נדמה כי התבלבלו היוצרות והסתדרות המורים סבורה כי ביכולתה למנות ולפעול ולעשות כרצונה בבתי הספר, וכידוע לך מצב הדברים שונה", כך כתבו.

מנכ"ל העירייה דורון מילברג | צילום: עיריית רחובות

מהמכתב עולה כי ישנן מנהלות בתי ספר בעיר אשר מונעות את כניסת אבות הבית לשטח בית הספר בתור מחאה. "הצבת עובדי עירייה בבתי הספר נתונה לסמכות העירייה ומנהליה... העירייה נקטה לאורך השנים, מדיניות של שיתוף מנהלי בתי הספר והתחשבות בעמדותיהם ככל שהעלו טענות של ממש ביחס לתפקוד הצוותים המנהליים המוצבים בבתי הספר.

"עם זאת, העירייה לא תסכים להתנגדות סתמית של מנהלות בתי ספר להצבת אבות בית או כל עובד אחר בבתי הספר, ללא טיעון המצדיק התנגדות זו. זו התנהלות שאינה אלא התנהלות כוחנית, כמו גם התערבות בשיקולי תקציב עירוניים, ופגיעה בעובדי עירייה המיוצגים על ידי ארגון אחר. העירייה לא תיתן ידה לניהול סכסוך בין ארגוני עובדים על גב תלמידים והורים".

במכתבם דורשים ראש העירייה ומנכ"ל העירייה שהסתדרות המורים תחזור בה מהכרזת סכסוך העבודה. האם זה יעבוד? נגלה בקרוב.

הכיתות יישארו ריקות | המחשה: שאטרסטוק