עכשיו, אחרי ששנת הלימודים התחילה באופן "רשמי" והחגים הסתיימו, הורים רבים מתלבטים לגבי חוגים ופעילויות פנאי עבור ילדיהם לשנות אחר הצהריים. במשפחות שבהן יש כמה ילדים, שכל אחד מהם ישתתף בחוג אחד לפחות- עלויות החוגים בדרך כלל גבוהות במיוחד ומצטברות להוצאה משמעותית.

כדי לפתור את הבעיה הזו, בימים אלו יוצאת לדרך תוכנית "מפתחות"- תוכנית חדשה שמטרתה לצמצם פערים חברתיים בחברה הישראלית בכלל ובקרב קהילת יוצאי אתיופיה בפרט. ברחובות, התוכנית תועבר לכ-260 ילדי כיתות ב'-ד', החל מהחודש.

במסגרת התוכנית יסובסדו פעילויות פנאי והעשרה לילדים בגילאים המתאימים בשעות אחרי הצהריים, שישלבו אוכלוסיות שונות ויסירו את המחסום הכלכלי, מכיוון שביחס לחוגים אחרים- התשלום עבורן יהיה נמוך בהרבה.

המחשה: שאטרסטוק

לתוכנית שותפים אגף החינוך בעירייה בהובלת סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך זוהר בלום, ורשת חוויות בהובלת המשנה לראש העיר ויו"ר הרשת, עו"ד ניב מרקוביץ'.  

מרקוביץ': "תכנית מפתחות מקדמת את הזכות הבסיסית של כלל ילדי ישראל  להשתלב בפעילות פנאי איכותית בשעות אחר הצהריים, במטרה משותפת עם ההורים לצמצמם פערים. עצם ההשתלבות בפעילות פנאי איכותית לאורך זמן, משפיעה באופן ישיר על ההתפתחות האישית והחברתית של כל ילד הלוקח בה חלק".

בלום: "אנו רואים בתוכנית זו הזדמנות משמעותית לשילובם של ילדי קהילת יוצאי אתיופיה בפעילות שעות הפנאי, לחיזוק החוסן האישי והשילוב החברתי שלהם, תוך חיזוק תחושת הזהות והשייכות החברתית.

"מחקרים רבים מדגישים כי לפעילות בשעות הפנאי יש תרומה משמעותית בעיצוב אישיותו של הילד, והשפעותיה ניכרות בטווח הקצר והארוך. אין לי ספק  שפעילות כזו תשפיע על ההתפתחות של כל ילד וילדה".

יו"ר רשת חוויות והמשנה לראש העירייה, יניב מרקוביץ' | צילום: באדיבות רשת חוויות

רחל לסטיגזון, מנהלת תחום תכניות ומשאבים: "התוכנית מותאמת לכישורים ולמשאלות של הילדים, לפי החוגים שמציע כל מתנ"ס. את התוכנית מובילה בראייה עירונית דלית אולמרט רכזת בתי התלמיד ברשת חוויות. זו הזדמנות לאחל הצלחה לילדים המשתלבים, לבני משפחתם, לפעילים ולצוותי הארגונים השותפים ביישוב".