התערוכה של בית הספר "דה שליט" בנושא זיכרון השואה כבר הפכה למסורת, ובשבוע שעבר נפתחה התערוכה ה-18 במספרה. לפתיחה הגיעו שבעה ניצולי שואה, שהתרגשו לראות את המוצגים ושיתפו את התלמידים בסיפורם האישי.

התערוכה עסקה בנושא השנתי שנקבע על ידי מוזיאון "יד ושם": סיפורו של היחיד בשואה ("לחלץ תווי פניהם" כפי שהם בחרו להגדיר), ועבודות היצירה של התלמידים התמקדו בנושא זה.

תלמידים, נציגי העירייה וניצולי שואה יחד בתערוכה | צילום: עיריית רחובות

תלמיד בית הספר, אולג פטוחוב, הציג בתערוכה ציור מרשים שהכין במיוחד לתערוכה זו,אותו ניסה להתאים לנושא המרכזי. אולג הסביר לראש העיר כי צייר את דמותו של יאנוש קורצ'אק עם תלמידיו. "ליאנוש קורצ'אק הייתה הזדמנות לברוח ולחיות, אך הוא העדיף למות עם תלמידיו. ציירתי אותם כדי להנציח את זיכרונם".

תלמיד אחר, אופק ברג, כתב על סבתו, עליזה מזוריק, ושיתף בהתרגשות את ראש העיר בקורות חייה של סבתו: "היא ברחה מהנאצים אשר ריכזו אותה ואת תשעה אחיה. היא יצאה בסתר וברחה, עד שהנאצים גילו אותה והכו אותה. כל אנשי השכונה נטבחו למוות בתוך בורות הריגה ביער. הסבתא ואחותה נצלו, אך כל אחיהן נרצחו...".  

בפתיחת התערוכה לקחו חלק, בין היתר, ראש העיר, רחמים מלול, סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, זהר בלום, מנהל קריית החינוך דה שליט, אבי קיש. מי שמרכזת ומובילה את התערוכה כבר שנים היא המורה, חנה גינסברג, שאמונה על המשך קיום המסורת בחטיבת הביניים.

בכירי העירייה בתערוכה של בית הספר דה שליט | צילום: עיריית רחובות

רחמים מלול: "המסורת שמנהיג בית הספר 'דה שליט' בהובלתה של חנה גינסברג, לקיום התערוכה לזכר השואה והגבורה מידי שנה, הינה מלאכת קודש. התרשמתי מאד מיצירותיהם של התלמידים, והתרגשתי מסיפורם של ניצולי השואה.

תודה רבה לתלמידים על ההסברים היפים שנתנו, ועל נכונותם להשקיע ולתרום למען העברת המסר הכל כך חשוב של השואה: לזכור ולעולם לא לשכוח".

חנה גינסברג: "אני מקווה ומייחלת שפרויקט זה של התערוכה לזכר השואה והגבורה, ישפיע על התלמידים להבין את צדקת הרעיון הציוני בארצנו. אמן!"