בגיל 38 רועי ריינשרייבר, תושב רחובות, הוא אחד משופטי הכדורגל המוערכים בישראל. האמירה הידועה היא ששופטים זוכים לכותרות דווקא אחרי טעויות ואירועים שמחוץ למשחק עצמו, והוא בהחלט מכיר את התחושה. 

בשנת 2014 עלה לכותרות, אחרי ששפט בדרבי המפורסם בין הפועל תל אביב ומכבי תל אביב. במהלך המשחק התפרץ אוהד של הפועל תל אביב לכר הדשא, בניסיון לפגוע בכוכב מכבי תל אביב לשעבר, ערן זהביהחלטתו של ריינשרייבר לשלוף את הכרטיס האדום לזהבי ולהרחיקו מהמשחק, על אף הצדקתה החוקית, לוותה בהרבה מאוד ביקורת, ועד היום זה אחד האירועים שנקשרים בשמו. 

שופט הכדורגל רועי ריינשרייבר | צילום: עוז מועלם

מאז הספיק ריינשרייבר לחזק את מעמדו, וכיום הוא אחד השופטים המוכרים בישראל, וכזה ששמו כמעט ולא עולה ביחס לטעויות שיפוט. עם קבלת התג הבינלאומי לפני כארבע שנים, הפך לאחד משופטי הכדורגל הבכירים בארץ.

ביום חמישי האחרון ניהל את המשחק המסקרן בליגה האירופית בין בורדו לקופנהגןוהספיק בתחילת השבוע לשפוט גם את הקרב בין בית"ר ירושלים למכבי תל אביב באיצטדיון טדי. בסוף השבוע הקרוב ישפוט משחק בין מקדוניה לליכטנשטיין בליגת האומות. באישור מיוחד של איגוד השופטים - התפנה לראיון בלעדי ב'מיינט רחובות'. 

כמה שונה לשפוט כדורגל בארץ מול הרמה הבינלאומית? 

"יש כמה רבדים. המהירות, הקצב ואיכות המשחק היא אחרת לגמרי. השוני הנוסף, הוא שכל אחד מבין מה התפקיד שלו. שחקן הוא שחקן, מאמן הוא מאמן ושופט מנהל את המשחק. דבר שלישי בגלל ההיסטוריה בישראל של קבוצות ושחקנים, תחושה של חבר'ה ופתיחות, אז נדמה לפעמים ששחקנים מרשים לעצמם יותר. באירופה השחקנים הרבה יותר פועלים לפי החוקים. יש הרבה יותר כבוד הדדי". 

 אין לפעמים החלטות שנובעות מאגו או נקמנות כלפי שחקן שלא מכבד אותך?

"אין דבר כזה נקמנות. המשחק הוא בין שחקנים. אם היה לי מצב לא נעים בעבר עם שחקן במהלך העונות, שאז הוא לא כיבד, והיום אני אחזיר לו בגלל זה, זה ממש לא קיים. אני לא מאמין ששופט גונב את תשומת הלב, אם יש גניבת פוקוס זה בגלל החלטה, וזה בדיוק מה שאנחנו רוצים שלא יקרה".  

נתקלת במקרים שבהם עוזרי השופטים מנסים לשים רגליים לשופט בכיר במהלך משחק?

"זה לא קיים, זה צוות. ההצלחה של השופט המרכזי במשחק תלויה בהצלחה של כל הצוות וגם הפוך וזה מראה על אחידות שכולם רוצים שיצליחו. זה כמו קבוצה טובה, חייבים להתגבש ולעבוד ביחד". 

שופטי כדורגל בישראל לא נהנים מתדמית חיובית, ובמשחקים הם אלה שסופגים חלק ניכר מגידופי הקהל. עם התדמית השלילית הוא אינו מסכים. "התדמית השתפרה לחלוטין. אנחנו עובדים מאד קשה. עושים מבחני כושר, תזונה. כיום השופטים הרבה יותר מהירים, אתלטיים. אני מאמין שהתדמית השתנתה. חשוב לזכור שטעויות שיפוט תמיד יהיו, אנחנו מנסים למזער אותן". 

קשה להירדם בלילה אחרי טעות שיפוט?

 "שופט אחרי משחק לא ישן. גם אם הוא היה טוב וגם אם לא. כמובן שאחרי טעות יש מחשבות בראש, מה אפשר לעשות אחרת, אם היה אפשר אולי לקבל את החלטה הנכונה יותר. אולי לשנות מיקום, לנוע בזוויות ראייה שונה, עושים את הניתוחים, וקמים בבוקר מפורקים. כששופט מגיע למשחק הוא מגיע כשופט, אחר כך הוא יוצא כמו כל אדם שיש לו משפחה עבודה וחיים".

ערן זהבי (צילום: עוז מועלם)

אי אפשר שלא להזכיר את הדרבי התל אביבי המפורסם. "זה היה אירוע גדול", הוא אומר. "כל האשמות מכל הכיוונים היו עליי. ואולי גם היה קל להפיל את זה עליי. היו לי ימים קשים שעשו לי שינוי לקריירה. שופט יכול להתרסק מאירוע כזה, ולקחת את האירוע הזה למצב של פרישה".

איך התאוששת?

"עבדתי עם אנשי מקצועי מהאיגוד, פסיכולוג ספורט. מאז מינפתי את עצמי במקומות שלא דמיינתי. משחקי צמרת, גמר גביע המדינה, שוב ניהלתי את הדרבי וכל משחק אפשרי בארץ- מבית"ר סכנין דרך הדרבי חיפאי ועד מכבי ת"א נגד הפועל ב"ש, שפטתי בכולם". 

 זוכרים לך את זה גם היום?

"השבוע שפטתי את בית"ר ירושלים מול מכבי ת"א, ועדיין זוכרים את זה. אבל ממשחק למשחק זה הולך ונעלם. אם בעבר היו שירים בגנותי, השבוע לדוגמא זה כבר לא היה. הקהל הבין שזה נחלת עבר". 

האלימות במגרשים, פיזית ומילולית, מונעת מהורים רבים לקחת את ילדיהם למשחקי כדורגל. גם ילדיו של ריינשרייבר טרם ביקרו במגרש. "אפשר להבין הורים שבוחרים לא להביא ילדים, אבל נכון להיום, הילדים שלי מאד צעירים. לקראת סוף הקריירה אני מאמין שהם ירצו ואמצא את המשחקים הנכונים"

ריינשרייבר בדרבי | צילום: ראובן שוורץ

הסיכון העיקרי בעבודת השופט היא טעות השיפוט. "יש פעמים שאני יודע שנעשה טעות אחרי חצי דקה, שלוש דקות או בחדר הלבשה. עם הקהל יתחיל לשיר את השיר 'מהמר, מהמר' אני כבר מבין שיכול להיות שהייתה איזשהי טעות", הוא אומר.  

אתה בעד שימוש באמצעי וידאו כדי לסייע לשופט?

"חד משמעית בעד. אם יש טעות ברורה של מאה אחוז ואפשר להציל את המשחק ולהתערב זה בהחלט מבורך. חשוב שהצדק ייצא לאור והתוצאה הסופית תוכרע במגרש ולא על ידנו. גם אם זה לא יעלים את הטעויות במאה אחוז זה בטוח ימזער אותן".

 גם אם זה פוגע בסמכות של השופט?

"אין ספק שאם טעית בדקה החמישית וה-VAR תיקן אותך, זה לא פשוט לסחוב את זה הרבה זמן. צריך אישיות חזקה, גם אם טעית צריך להמשיך לשפוט. תראה מה זה עושה לשחקנים שחוגגים את השער, ואז מבינים שלא היה או לפעמים חוגגים פעמיים בזכות הוידיאו". 

לסיכום, הוא מקווה שבקרוב נראה יותר שופטים ישראליים במשחקים אירופאיים, "יש פה איכות טובה ומערכת של איגוד שופטים מעולה תחת יריב טפר שמוביל אותה". 

 יש סיכוי שנראה שופט ישראלי במונדיאל?

"סיכוי גבוה מאד. אם לא בארבע השנים הקרובות, אז עוד שמונה שנים - בטוח יהיה שופט מישראל במונדיאל".