עידו אקסברד הגיע לס. נס ציונה רק לפני שבועיים וחצי, עבר התאקלמות בזק - ומרגיש כאילו פתח במדיה את העונה. אך טבעי שלשחקן שמגיע לקבוצה בשלהי העונה לא יהיה קל להיכנס לרוטציה, ולמצוא את מקומו גם מבחינה חברתית, אבל החלוץ בן ה־30 - שהצטרף לכתומים על המשבצת של עידן שמש שעזב להפועל חיפה - לא מבקש 100 ימי חסד.

אקסברד. עדיין שואף לחזור לליגת העל | צילום: אבי מועלם

לא מעבר לשיא

אקסברד הוא אחד החלוצים היותר מוכרים בכדורגל הישראלי. העונה יש לו כבר תשעה כיבושים בכל המסגרות. ברקורד שלו מופיעים עשרה מועדונים שבמדיהם הוא כיכב, וביניהם הפועל תל אביב, הפועל פתח תקוה והפועל אשקלון. ונראה שהוא מעולם לא מצא בית חם לשהות בו לאורך זמן. "אני מרגיש שאני עדיין צעיר מאוד, ובטח לא מסתכל על סוף הקריירה שלי, כך שיש לי זמן כדי למצוא בית ספורטיבי חם. אבל זה לא תלוי רק בי, אלא גם במועדונים עצמם".

על נס ציונה מדברים כעל מועדון מאוד משפחתי.

"אולי לא מדברים עליו מספיק, אבל מדובר באמת באחלה מקום משפחתי שמבחינת התנהלות לא נופל מאף מקום אחר בארץ. התנאים כאן נהדרים. לאורך הקריירה למדתי ששחקן טוב לוקח החלטות במגרש, אבל שחקן עוד יותר טוב לוקח החלטות טובות גם מחוץ למגרש. וכשהחלטתי לבוא לנס ציונה לקחתי את אחת ההחלטות הטובות בקריירה שלי".  

ואיפה הכי באת לידי ביטוי עד היום? איפה הכי נהנית לשחק?

"נהניתי כמעט בכל מקום שהייתי בו. באחי נצרת בקדנציה הקודמת, בעונת 2014/15, הייתה לי את העונה הכי טובה מבחינת מספרים - כבשתי 26 שערים בכל המסגרות".

אתה כבר בן 30. מבחינה מקצועית אתה עדיין בשיא הקריירה שלך, לפניו או אולי כבר אחרי השיא?

"לא יודע איך להגדיר את זה במדויק, אבל מה שבטוח הוא שאני לא מעבר לשיא".

רבים ציפו שתגיע רחוק יותר. גם אתה שותף לכך?

"ברור שהקריירה היתה יכולה לקחת אותי למקומות אחרים, אבל כבר אמרתי לא פעם שלא התקדמתי לליגת העל, אם לא מעבר לכך, כי בסופו של דבר זאת היתה החלטה מודעת שלי. עמדתי על העיקרון שלפיו אני לא יורד בגובה השכר שהגעתי אליו. ועד היום אני שומר על כך. לא הסכמתי לרדת בשכר כדי לחזור לליגת העל. שיחקתי בליגת העל בתקופות יותר קשות, כי מבחינת הרמה אנחנו הולכים אחורה".

איזה ערך מוסף אתה מביא איתך לנס ציונה?

"קודם כל, ניסיון. זאת קבוצה שאין בה ניסיון רב, גם בגיל של השחקנים וגם כמועדון בליגה. לפני שני המשחקים האחרונים שלנו, היו לקבוצה שישה הפסדים בשבעה משחקים. ואם היה יותר ניסיון בקבוצה, הרי שבמקום שישה הפסדים בקלות אפשר היה להגיע למצב של שלושה הפסדים ושלוש תוצאות תיקו - ועם עוד שלוש נקודות מצבנו בצמרת הטבלה נכון לעכשיו היה טוב בהרבה.

אחרי שעידן שמש עזב, בנס ציונה חיפשו שחקן עם מספרים מוכחים מבחינת כיבוש שערים. כך גם אם הם לא מצהירים על כך שהם הביאו שחקן כדי לעלות ליגה, הרי שמבחינת סטטיסטיקה של כיבושים הם הלכו על שחקן שהוא אקס פקטור בליגה".

איזו קבוצה מצאת בנס ציונה?

"קבוצה שמתנהלת באווירה טובה. בשנתיים האחרונות המועדון הזה ניצח כל הזמן, ובסיום העונה שעברה עלה ליגה. גם העונה יש לקבוצה 11 ניצחונות ב־14 משחקים. חדר ההלבשה כאן הוא מגובש ושמח, וזאת למרות שכשהגעתי לקבוצה השחקנים סבלו מחוסר ביטחון בגלל שורת ההפסדים. אבל בשני המשחקים האחרונים אספנו ארבע נקודות והביטחון חזר".

הפלייאוף תחילה

אתה יכול להבין למה אחרי תקופה טובה בסיום החצי הראשון של העונה נס ציונה סבלה מנפילה דרסטית בהישגים?

"בלאומית, ותבדוק את זה לאורך שנים, הליגה מתחילה למעשה בינואר. עד אז קבוצות אוספות נקודות, ואני קורא לזה 'משחקי מבחן והכנה'. נס ציונה עצמה עשתה הכנה מדהימה לליגה, אבל כמו שאמרתי - מרבית השחקנים שלה, כולל הוותיקים, הם חסרי ניסיון בלאומית וזה בא לידי ביטוי עם תחילת הסיבוב השני. אם בוחנים רק את המשחקים מתחילת הסיבוב ועד לפני שבועיים - אנחנו מדורגים במקום האחרון בטבלה. 

ומה קורה בכלל בליגה הלאומית? עושה רושם שאף קבוצה לא ממש רוצה לעלות ליגה.

"בגלל שהרמה הולכת ויורדת, מגיעים לליגת העל שחקנים שקופצים מהליגה הלאומית, ולא ממש מתאימים לליגה הבכירה בארץ. ואז, באופן אוטומטי, מגיעים מליגה א' ללאומית שחקנים צעירים ולא מספיק מוכשרים שמורידים את הרמה הכללית בליגה".

במצב כזה נס ציונה צריכה ללכת בכל הכוח על הסיכוי הטוב לעלות ליגה? או בכל זאת רק לשאוף להתבסס בלאומית?

"מאז שהגעתי לקבוצה, אני שומע שאומרים שקודם כל אנחנו צריכים לשאוף להתברג בפלייאוף העליון. ולהערכתי נצליח בכך. וכשזה יקרה, יירד המתח בכל מה שקשור לאפשרות לרדת ליגה ונוכל להיות משוחררים לגמרי. לאחר מכן, בצפיפות שמאפיינת את החלק העליון של הטבלה - הכל יכול לקרות. מי חשב לפני שנה בדיוק שהפועל חדרה תעלה ליגה?".

וברמה האישית יש לך עדיין שאיפות לחזור לליגת העל?

"כל ספורטאי רוצה להיות בטופ, וברור שיש לי שאיפה כזאת כדי להראות שאני מתאים לשם. אני לא מצטער על כלום, אבל אם זה יקרה - יהיה מצוין. ואם זה לא ייצא - ביססתי את עצמי כשחקן של מספרים בליגה הלאומית, וגם זה טוב. ובנוסף, עשיתי שלוש עליות לליגת העל עם שלוש קבוצות שונות".