ניתוח נתונים סטטיסטיים שבוצעו לאחרונה על ידי מומחה נדל"ן, מעמידים את רחובות בין הערים הבודדות בישראל שבהן התרחשה עלייה במחירה של דירת ארבעה חדרים, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

אתר בנייה. אילוסטרציה | צילום אבי מועלם

הנתונים, שנאספו על ידי אוהד דנוס, שעמד בעבר בראש לשכת השמאים, מצביעים על עלייה של שני אחוזים במחירי דירות אלה, ובוודאי משמחים את הקבלנים, היזמים ובעלי הנכסים, ומשמחים מעט פחות את מי שאמורים או מתכוונים לקנות דירה באחת משכונות העיר.

ניתוח הנתונים של דנוס, שפורסם לאחרונה, כולל בדיקה של הרבעון הראשון של שנת 2018 בהשוואה לשנת 2017, ובה בחינה של מחירי דירות ארבעה חדרים ב־16 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, ובהן רחובות.

השורה התחתונה של הניתוח היא כי בקרב הערים שנבדקו, נמצא כי בשבע רשויות מקומיות - אילת, באר שבע, הרצליה, חיפה, כפר סבא, נתניה וראשון לציון - נרשמה ירידה של עד שמונה אחוזים במחיר דירת ארבעה חדרים בהשוואה לשנה שעברה.

לעומתן, בשש רשויות מקומיות - אשדוד, חולון, ירושלים, נתניה, רחובות ורמלה - נרשמה עלייה במחירי הדירות.

נתוני הסקירה מצביעים גם על שלראשונה מזה עשור בו נרשמו בעיקר עליות, גם אם הן קלות, במחירי דירות ארבעה חדרים ברחבי הארץ, משתנה מעט המגמה וישנן ערים שבהן נרשמה ירידה במחירי הדירותאולם מגמה שונה מסתמנת, לפחות נכון לעכשיו, ברחובות.

"זה שרחובות ממוקמת בין הערים הבודדות בישראל שבהן יש מגמה הפוכה ונרשמת דווקא עלייה במחירי הדיור, אומר שרוצים לגור פה, יש ביקוש וזה חיובי", אומר אבי חכם, תושב העיר שרכש לאחרונה דירה באחת השכונות החדשות בעיר, רחובות הצעירה. "עם זאת, אני מעריך שהמגמה בעיר תיישר קו עם כל הארץ, בעיקר בגלל שיש יותר בנייה בעיר, וזה טיבן של מגמות".

על פי הנתונים שפורסמו לאחרונה, מחירה הממוצע של דירת ארבעה חדרים ברחובות, נכון לרבעון הראשון של שנת 2018 עומד על 1.74 מיליון שקל. בראשון לציון השכנה, לעומת זאת, חלה ירידה של חמישה אחוזים במחיר, אך עדיין תתבקשו לשלם כ-1.870 מיליון. אופציה זולה יותר תהיה לרכוש דירה דומה ברמלה, שם המחיר עלה באחוז, אך הוא עדיין זול יותר מרחובות ועומד על כ- 1.470 מיליון שקלים.