לאחר שנים ארוכות של תכנון, אושרה באופן חלקי בשלב זה, תוכנית המתאר של המועצה המקומית קריית עקרון, הצפויה להביא להגדלה משמעותית במספר התושבים, מ־12 אלף לכ־30 אלף תושבים.

אתר בנייה. אילוסטרציה | צילום אבי מועלם

מי שאישרו את תוכנית המתאר היו חברי מליאת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז, שדנו בשבוע שעבר בפרטי התוכנית, שבשלבים הקודמים נידונה בוועדת זמורה של המועצה האזורית ברנר ובוועדה המקומית של המועצה האזורית גזרשתי מועצות הגובלות בקריית עקרון.

הנושא העיקרי שעמד במרכז הדיונים, הנוגע להרחבתה העתידית של קריית עקרון, היה נושא ותמ"ל 1074, עליו הוחלט במשרדי הממשלה, ולפיו יתווספו לשטח היישוב כ־800 דונם של שטחים חקלאיים השייכים למועצה האזורית גזר.

במהלך החודשים האחרונים ניהלו תושבי המושבים כפר ביל"ו וגני יוחנן מאבק עיקש בוועדות התכנון, אולם לאור החלטת הוועדה המחוזית והעומדת בראשה, שירה ברנד, נראה כי הנהלת המועצה המקומית השיגה את מבוקשה.

משמעות הדבר היא כי אם משרד ראש הממשלה יאשר את הותמ"לדבר שטרם קרה - יגדל משמעותית השטח הבנוי של קריית עקרון, וזאת על חשבון שטחים ירוקים הקיימים כיום מסביב ליישוב.

אתר בניה (צילום: יעל שרר)

אם תאושר תוכנית המתאר במתכונתה הנוכחית, ייבנו בשנים הקרובות בשטח שיועבר לידי קריית עקרון כ־5,000 יחידות דיור חדשות, תוספת על 4,350 יחידות הדיור הבנויות בה כיום.

לאור המחלוקת סביב הותמ"ל, המהווה את עיקר תוכנית המתאר של היישוב, נידונו בדיון המיוחד חוות דעתם של גופים שונים, בהם משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים, משרד התחבורה ורשות המים. כעת, על פי הנוהל, עשויה התוכנית לצאת לפועל, וזאת אם בתוך שבעה חודשים מיום הפקדתה, 23 ביולי, לא יבוצעו השלמות שונות בנושאי תכנון שביקשה הוועדה לבצע.

סביר להניח, כי למרות התנגדות גדולה לתוכנית, כולל מבית, מצד תושבים בקריית עקרון, התוכנית תבוצע במהלך השנים הקרובות, מה שיביא לשינוי משמעותי בגודל האוכלוסייה ובתשתיות היישוב.