זוגות צעירים ומשפחות רבות רוצים לממש את החלום ולרכוש דירה, אך לעיתים קרובות הם נתקלים בשוק נדל"ן יקר, לא גמיש ומצומצם. יצאנו לבדוק מול מתווכים שונים בעיר איזה דירות יכולה לרכוש משפחה צעירה בסכום "סביר" של עד מיליון וחצי שקלים. תתפלאו – מצאנו גם אחת בפחות ממיליון.

 אתר בנייה. אילוסטרציה | צילום אבי מועלם

"ככל שמתקרבים למיליון וחצי אפשר למצוא דירות, בבניינים ישנים אבל במצב בסדר", אומר בוריס מולוצקי מסוכנות הנדל"ן רי/מקס ברחובות. כראיה הוא מציג דירה בת שלושה חדרים ברחוב יעקב המוצעת למכירה במשרדו. "קומה רביעית בלי מעלית, חניה בטאבו, משופצת בגודל של 70 מטר בערך. היא משווקת במחיר של 1,290,000 שקלים. המחיר טוב אבל היא לא מתאימה לכל אחד", הוא אומר.

לדבריו בתקציב שלנו, עד מיליון וחצי שקלים, ניתן למצוא בעיקר דירות שלושה חדרים, מה שמתאים יותר לזוגות צעירים. "במחיר הזה אפשר למצוא דירות גם ברחובות ההולנדית, אבל שם הכיוון במחיר הוא יותר ל- 1,600,000 שקלים התחלתי, עם סגירה לכיוון 1,550,000 שקלים". כל הדירות שהוא מציין ברחובות ההולנדית ונמצאות בטווח התקציב ומעט יותר, הן בעלות "מרפסת, ממ"ד ומחסן, שתי מעליות בבתים בני פחות מעשרים שנה, וזו שכונה טובה", הוא מסכם.

רחוב יעקב ברחובות. דירה בפחות ממיליון וחצי | צילום אביגיל קדם

מנחם כהן ממשרד התיווך "מנחם נכסים", מבשר לנו שמיליון וחצי זה בהחלט סכום סביר לדירה ברחובות, ומפתיע עם דירה במחיר זול במיוחד. "הדירה הכי זולה שלי היא דירה של 2.5 חדרים ברחוב ההגנה. קומה ראשונה בבניין בן שתי קומות". הדירה, שגודלה 50 מטרים, משמשת כיום למגורים של משפחה בת שמונה נפשות. "זו דירה במצב טוב, שהדיירים פשוט החליטו לעבור לדירה גדולה יותר. ושם אנחנו מדברים על מחיר של 950,000 שקלים, אז יש גם דברים כאלה, פחות ממיליון", הוא מחייך. 

כהן מכיר היטב את השוק הרחובותי ויודע לכוון אותנו לאזורים הפחות יקרים. "ברחובות המדע, ברחובות החדשה וברחובות ההולנדית המחירים לא זולים, אבל יש מקומות פשוטים יותר כמו קריית משה, מילצ'ן, אושיות ומזרח העיר שאפשר למצוא בהם דירות במחיר סביר", הוא מסביר.

שכונת רחובות המדע | צילום: שי אלבלינג

אחת הדירות שהוא מציע לנו היא דירה ברחוב מנוחה ונחלה, "שלושה חדרים בקומה ראשונה, שבעים וחמישה מטרים ב-1,250,000 שקלים. אחלה דירה, אבל מתאימה יותר לציבור הדתי-חרדי והדתי".

עם תקציב של מיליון וחצי מה הסבירות למצוא מציאה? 

"אפשר למצוא הכל. בגלל מצב הנדל"ן אין הרבה תנועה של קונים, הרבה אנשים לא מתפתים לעסקאות. אני שמתי לב לאורך כל הדרך, שאנשים עם התחייבות לדירות אחרות מתפשרים במחירים בסכום שקרוב למאה אלף שקלים פחות ממה שדרשו בהתחלה על הדירה. הבנק לוחץ והמחיר שהם דרשו כנראה גבוה מדי והם מוכנים להתפשר. אז תמיד יש סיכוי טוב למציאות".