צילום המחשה: shutterstock

             

נתונים שפורסמו לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ומתייחסים למספר יחידות הדיור שבנייתן ברחובות החלה בשנת 2017, לעומת יחידות הדיור שנבנו בעיר בשנה שלפני כן, מעוררים דאגה בקרב תושבים.

על פי נתונים אלה, המתבססים על מידע שקיבלו וקיבצו אנשי הלמ"ס מארגון הקבלנים הארצי, חלה בשנה שעברה ירידה חדה של כ־24 אחוז בהתחלות הבנייה של דירות חדשות בשטח העיר.

במספרים, בעוד שבשנת 2016 החלה בשכונות העיר בנייה של 876 יחידות דיור, לעומתה, בשנת 2017 החלה בנייתן של 706 יחידות דיור בלבד.

תמונת מצב זו מדאיגה חלק מתושבי העיר, בעיקר זוגות צעירים המבקשים להשתקע בה. "זה לא סוד שהנוסחה היא פשוטה", אומר אבירם ברוכים, המתגורר בעיר בדירה שכורה עם בת זוגתו ליאת. "כשיש פחות דירות חדשות המחיר של הדירות האלה עולה וזה די ברור ובעייתי מבחינתנו ומבחינת עוד זוגות צעירים שרוצים לשדרג את עצמם לדירה חדשה במחיר סביר".

תמונת המצב הנוכחית בעיר מצביעה על כך שרק בשתי שכונות בעיר - כפר גבירול ורחובות הצעירה, ובקרבת איזור התעשייה, מוקמים מתחמים חדשים, מגמה שצעירי העיר מקווים שתשתנה.

לשם השוואה, בראשון לציון, העיר הגדולה הקרובה ביותר לרחובות, נרשמה דווקא מגמה הפוכה, ועל פי הנתונים חלה בה עלייה מרשימה של 75 אחוז בהתחלות בנייה בשנה האחרונה עם 1,262 יחידות דיור בשנת 2017 לעומת 835 בשנה שלפני כן.

לטענת גלית שאשא, תושבת רחובות המחפשת דירה לקנייה, העובדה שבראשון לציון יצאו לפועל מספר פרויקטים של 'מחיר למשתכן' משפיעה על המצב. "יש שם תנופה של פיתוח ואנחנו מקווים שהמגמה הזו תגיע גם לפה", אומרת שאשא. "יש פה לא מעט צעירים שגדלו בעיר, הקימו משפחות ורוצים להמשיך לחיות פה, צמוד להורים ולמסגרת החינוכיות של הילדים, ונקווה שהמגמה, שתלויה בהמון דברים, תשתנה לטובה".