רכבת רחובות. עבודות הבנייה יפגעו בעסקים? |צילום אבי מועלם

     

נציגי כמה עסקים באיזור התעשייה הצפוני של רחובות, בעיקר אלה הסמוכים לרחוב הרצל ולתחנת הרכבת בכניסה לעיר, הגישו עתירה לבית המשפט נגד הוועדה המקומית והוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. לטענתם עבודות הבנייה המתוכננות לצאת לפועל באיזור יפגעו בצורה קשה בעסקים הפועלים בו.

העתירה מופנית נגד תוכנית המוכרת בשם 'שער המדע', שאושרה בוועדות התכנון השונות, ובמסגרתה יעבור אזור תחנת הרכבת ומתחם העסקים במקום שינוי משמעותי.

על פי התוכניות, שדרוג התשתיות והבנייה בתחנת הרכבת יכללו עבודות על פני שטח של כ־55 דונם, ובמהלכן ייבנו תחנת רכבת חדשה, כיכר גדולה בשטח של למעלה מארבעה דונם ובנוסף יוקמו מספר מבני תעסוקה בשטח כולל של 100 אלף מ"ר, שבכל אחד מהם יוקם מתחם מסחרי.

לטענת העותרים, שינוי מסוג זה בשטח יפגע מאוד בעסקים הקיימים ופעילים במקום זה שנים ארוכות.

"מה שקורה כאן יהיה בכייה לדורות ופגיעה קשה באנשים שמתפרנסים בעבודה קשה", אומר אחד מבעלי העסקים באיזור. "הקמה של מתחם תעסוקה לפי התוכנית תביא לפגיעה בדרך הגישה לעסקים באיזור, דבר שעלול לפגוע בהם בצורה קריטית, וטוב יעשו מקבלי ההחלטות אם הנושא יישקל שוב בצורה רצינית. חבל שפרויקט גדול כזה, שלא בטוח שהוא דרוש, יגרום כל כך הרבה נזק".

מנגד, ישנם בעלי עסקים המאמינים כי תוכנית 'שער המדע' תסייע דווקא לחיזוק העסקים בפארק המדע."תלונות תמיד יהיו, אבל צריך לחשוב על טובת הכלל", אומר מנהל בית קפה בפארק המדע. "ייתכן מאוד שמי שקרוב לאיזור שאמור לעבור שדרוג ייפגע בצורה קשה, לפחות באופן זמני ואני מקווה שיינתנו פיצויים בהתאם, אבל הפיתוח האזורי חשוב, ואם יושקעו כל כך הרבה משאבים וכספים יהיה פה הרבה יותר טוב לכולם".

מעיריית רחובות נמסר כי כל מי שסבור שהוא נפגע מהתוכנית חופשי להביע את עמדתו בוועדה המחוזית.