צילום אילוסטרציה: shutterstock

   

5216 שנה. זה מספר השנים העצום שיעברו עד שרחובות תעבור התחדשות עירונית. כך עולה מבדיקת הארגון הישראלי להתחדשות עירונית שמתפרסמת השבוע, ומלמדת שהעיר נמצאת במקום ה-27 בישראל, מתוך 30, בהתחדשות עירונית. הדו"ח מגלה כמה דירות בעיר נמצאות בתהליכי תמ"א כרגע, ולא אופטימי, בלשון המעטה, לגבי סיום התהליך.

בדיקת הארגון הישראלי להתחדשות עירונית ("מגדילים") התבססה על נתוני משרד השיכון, לגבי מספר ההיתרים ואישורי הבקשות ומספר הדירות בכל עיר.

כך התגלה שרמת גן היא העיר המתחדשת ביותר בישראל: 11.5% מהדירות בעיר נבנו או ייבנו במסגרת פרויקט של התחדשות עירונית. מהמחקר עולה כי מספר הדירות שנכללו בפרויקטים שהבקשות שלהן אושרו או קיבלו היתר ברמת גן בעשור האחרון עומד על 7,101, זאת לעומת 61,613 דירות הקיימות בעיר. למרות היותה במקום הראשון, ייקח בהערכה גסה 87 שנים עד שכל הפרויקטים יסתיימו. במקום השני בדירוג הערים המתחדשות בישראל נמצאת רעננה עם 8.1%,

הרצליה ניצבת במקום השלישי עם 5.2% מהדירות בעיר שבקשתן לקידום פרויקט התחדשות עירונית  אושר או כבר ניתן היתר בנייה.

רחובות ממוקמת בתחתית הרשימה, מקום 27 מתוך 30 (אחריה נמצאות עכו, באר שבע וטבריה) עם 85 דירות בלבד שאושרו או שניתן להן היתר לתמ"א בעשור האחרון, וזאת מתוך 443344 דירות בעיר. כך ששיעור התמ"א בעיר עומד על 0.2% בלבד. הבשורה הרעה היא שלפי הנתונים ייקח לא פחות מ-5216 שנה עד שהעיר תתחדש. אפילו ניני הנינים שלכם, ככל הנראה, לא יזכו לראות את רחובות החדשה.

 בן מסינג, מייסד ובעלי ארגון 'מגדילים': הארגון שם לעצמו למטרה להביא לחזית העשייה את כל המתרחש בזירת ההתחדשות העירונית בארץ. תמונת המצב העגומה מדברת בעד עצמה, ומסבירה עד כמה מהותי  לקדם את התחום, לקצר את התהליכים ולפעול להסרת חסמים בירוקרטיים. לא מדובר רק בכורח המציאות, לפיה לא נשארו קרקעות זמינות לבנייה למגורים בערי ישראל או בצורך לחזק מבנים. מדובר חד משמעתית בצו השעה הקורא לחידוש המרקמים האורבניים הוותיקים, העלאת איכות החיים בשכונות והערכות לקראת תכנון ערי העתיד".