"תוהו ובוהו". המבנה עם המרפסות

   

בהחלטה דרמטית הורתה ועדת המשנה לתכנון ובנייה ברחובות להרוס 15 מרפסות שנבנו ללא היתר ברחוב אצ"ל. זאת בתום מאבק ממושך שניהלו תושבים המתגוררים באזור.

הנושא הגיע לוועדה, בה חברים מספר חברי מועצה, כאשר בעלי המקום, מלונית ברחוב אצ"ל, ביקשו היתר בדיעבד, לאחר שהמרפסות כבר הושלמו. להפתעתם, התברר להם שההחלטה היא להרוס את המרפסות. 

במהלך הדיון הכריזו חברי הוועדה שההחלטה על הריסת המרפסות היא צעד ראשון במדיניות תקיפה של העירייה, להילחם במפגעי הבנייה הבלתי חוקית בעיר, במיוחד בחלק הדרום‑מערבי שלה שבו ממקומת המלונית. "אם נאשר חריגות בנייה בדיעבד, נעביר מסר שלילי מאוד לתרבות הבנייה ברחובות", אומרים חברי הוועדה, "ואין לנו כל כוונה לעשות זאת".

על שולחן הוועדה, האחראית על מתן היתרי הבנייה ברחבי העיר, מונחים עשרות רבות של תיקים העוסקים בחריגות בנייה, ונראה שכעת, לאחר שהתקבלה ההחלטה על הריסת המרפסות, גם תיקים אחרים ייסגרו בצורה דומה ומבנים לא חוקיים ייהרסו.

הוועדה צפויה להכריע בקרוב גם בעניין חומה אקוסטית, שנבנתה ככל הנראה גם היא ללא היתר סמוך לאזור המלונית, בקרבת שכונת נווה יהודה. מדובר בחומה שהקים קבלן באופן עצמאי, בלי לקבל היתר מסודר, ושהקמתה פוגעת בתושבי האזור.

החלטה נוספת שקיבלו חברי ועדת המשנה לתכנון ובנייה, היא לתגבר את עבודת פקחי הבנייה בעיר, כדי למנוע הישנות מקרים של התחלות עבודה ללא היתר. "המרפסות האלה נבנו ללא אישור ובצורה מוגזמת, ואנחנו שמחים שבעירייה קיבלו החלטה להרוס אותן", אומר תושב שכונת נווה יהודה. "לא ייתכן שיהיה כזה תוהו ובוהו בעיר בענייני תכנון ובנייה, ואנחנו מאוד מרוצים מזה שוועדת המשנה לתכנון ובנייה, שנתפשת לפעמים כגוף בעייתי, החליטה כפי שהחליטה. נקווה רק שההריסה תיעשה בהקדם, מה שיסייע לאלמנט ההרתעה בקרב עברייני בנייה אחרים".
 

את תגובת הקבלן לא ניתן היה להשיג.