המועצה המקומית קריית עקרון הכריזה לאחרונה על ארבעה מתחמי מגורים בשטח היישוב המיועדים לעבור בשנתיים הקרובות תהליך התחדשות עירונית.

קריית עקרון | צילום: שי אלבלינג

את הפרטים על הפרויקטים סיפקו ראש המועצה, חובב צברי, וראשי אגף ההנדסה, שהסבירו כי הבחירה באתרים אלה בוצעה לאחר בחינה מדוקדקת של השטח וההבנה כי הצורך בחיזוק ושיפוץ מבנים אלה הוא הגדול ביותר.

ארבעת המתחמים הם בפינת הרחובות הרצל ויצחק רבין, שני מתחמי מגורים בצומת הרחובות הרצל וויצמן ומתחם נוסף ברחוב קרן היסוד.

ההחלטה לבחור במתחמים אלו התקבלה במהלך דיונים שקיימו גורמים באגף ההנדסה העירוני, בין השאר בעקבות ייעוץ שקיבלו מאנשי מקצוע של המטה הלאומי להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון, שבראשו עומד חיים אביטן.

אביטן עצמו הגיע ליישוב לפני מספר חודשים, סייר באתרים השונים והודיע לבכירי המועצה כי קיים צורך דחוף בחיזוק וחידוש עשרות מבנים במקום.

כמו במקרים אחרים ברחבי הארץ, קיימת סכנה כי אם מבנים אלה לא יחוזקו הם יקרסו במקרה של רעידת אדמה או פגיעת רקטות.

השנה הקרובה אמורה להיות שנת פעילות ענפה בנושא הבנייה וההתחדשות בקריית עקרון, כאשר במקביל לקידום תוכניות ההתחדשות בשכונות שונות בה, צפוי להיות מקודם גם תהליך תכנונה של תוספת חדשה ליישוב.

מדובר על שטח של למעלה מ־600 דונם בצפון־מזרח המועצה, בשטחים חקלאיים שיועברו להנהלת קריית עקרון מהיישובים הכפריים הסמוכים.

כוונתה של הנהלת המועצה היא לאפשר ליזמים שיבקשו לבצע פעולות התחדשות בשטח היישוב לבנות גם מבנים חדשים בשטח שיתווסף למועצה, מה שיעלה את הכדאיות הכלכלית לאותם יזמים לבצע פעולות התחדשות, שחלק מהם אינם מתלהבים לבצע בשל רווח נמוך יחסית.

מי שמרוצים מאוד בשלב זה הם תושבי קריית עקרון, המקווים לשינוי מהיר במצב הנכסים שלהם.

"זה שהגדירו מתחמים זה טוב, צעד חשוב", אומר אליהו לוי, שהוריו מתגוררים בדירה ברחוב הרצל בקריית עקרון. "התושבים מחכים לזה".