נתונים הקשורים בתחום הבנייה והנדל"ן שהתפרסמו לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), מצביעים על מגמת ירידה מדאיגה של 31 אחוז בכמות היתרי הבנייה שניתנו מאז תחילת השנה בשטחה של רחובות.

צילום המחשה: shutterstock

על פי נתונים אלה, סך כל היתרי הבנייה בכל מחוז המרכז, שבו כלולה רחובות, עומד ברבעון הראשון של שנת 2018 על 2,957 היתריםכאמור ירידה של למעלה מ־30 אחוז בכמות ההיתרים שניתנו ברבעון האחרון של שנת 2017.

מגמה זו אופיינית לנתוני הנפקת היתרים בתקופות אלה בכל רחבי ישראל, אולם היא בולטת יותר באיזור המרכז, מאחר שהירידה שחלה בישראל במספר היתרי הבנייה בין הרבעון האחרון של 2017 לרבעון הראשון של שנת 2018 היא בשיעור של 13 אחוז.

ברחובות, בחצי הראשון של שנת 2018 נבנו 685 יחידות דיור, לעומת 706 יחידות דיור בחצי השני של שנת 2017.

ואם לא די במגמה הבעייתית של הירידה במתן ההיתרים לבנייה ובבנייה של יחידות דיור חדשות באיזור רחובות, הרי שעל פי נתוני הלמ"ס, במהלך החודשים האחרונים התייקרו מחירי הדירות בעיר בשיעור של 0.6 אחוז בכל חודש.

לטענת יו"ר ארגון קבלני רחובות, יעקב רפפורט, נתונים אלה הם תוצאה של מדיניות הממשלה בתחום הבינוי והשיכון.

"בגלל תוכנית 'מחיר למשתכן' אנחנו רואים ירידה בהתחלות בנייה בערים שבהן היתה דווקא תנופה אדירה בשנים האחרונות", אומר רפפורט, "והתהליך הזה עשוי לייצר דווקא עליית מחירים, הפוך ממה שביקשה הממשלה להשיג, שכן ההיצע לא מדביק את הביקושים".

מי שחווים היטב על בשרם את עליית המחירים הם בעיקר זוגות צעירים המבקשים לרכוש דירה חדשה וזולה יחסית.

"התנודות האלה במחירים אינן פשוטות ומשפיעות על ההחלטה שלנו", אומר לארי רובין, צעיר תושב רחובות. "כשמחפשים דירה חדשה מחשבים כל שקל, ועליית מחירים כזו פשוט מרחיקה אותנו מהאיזור לכיוון דרום, וזה קצת מבאס".