השטח המיועד להקמת הדירות | צילום: שי אלבלינג

שביעות רצון בקרב פעילי סביבה ברחובות לאור הצלחת הקמפיין להשתתפות תושבי העיר ופעילי סביבה בדיון מיוחד שהתקיים בשבוע האחרון בירושלים בנושא תוכנית הבנייה במזרח העיר.

מדובר בדיון של הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), בו הוצגו פרטי התוכנית, ונציגי הציבור, בהם פעילי הסביבה ותושבי רחובות, יכלו להביע את דעתם. עשרות רבות של תושבים נרשמו לנסיעה לירושלים, שם דנו בנושא עם נציגי הגופים השונים: עיריית רחובות, משרד הבינוי והשיכון, משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה וגופים ממשלתיים אחרים.

כזכור, לפני מספר שבועות הוצגה לתושבי העיר תוכנית רחובות מזרח המקודמת בוותמ"ל, ולפיה אמורות להיבנות כ־6,500 יחידות דיור בשטחים הפתוחים שממזרח לכביש העוקף המזרחי של רחובות.

הרובע הדרומי | הדמייה מתוך מצגת התכנית: רוזנפלד ארנס אדריכלים בע"מ

לפני כחודשיים אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את התכנון הראשוני והעקרוני לפיתוח השכונה החדשה, וזאת בהובלה ותמיכה של ראש העירייה ומחזיק תיק ההנדסה, רחמים מלול.

במסגרת התוכנית ייבנו יחידות הדיור על פני שטח של 1,200 דונם, וכן יוקמו 700 אלף מ"ר של שטחי מסחר, דבר שמבחינת פעילי הסביבה יהיה הרסני לאיזור, המוגדר כיום כנקודת טבע עירוני.

בהודעה שהפיצו הפעילים ברשתות החברתיות לקראת הדיון, נכתב: "עכשיו זה הזמן הקריטי לפעול לגבי עתידה של רחובות ושל בריכת החורף והשטחים הפתוחים, ובכוונתנו להציג את הטיעונים שלנו נגד התוכנית ההרסנית ולבקש את ביטולה. אם נראה נוכחות גדולה בדיון על תוכניות הבנייה, יש סיכוי אמיתי שהן יוקפאו".

אולם למרות האופטימיות שמשדרים פעילי הסביבה, לרבים מהתושבים ברור כי המאבק לא יהיה קל.

"הוותמ"ל הוא גוף חזק ובכיר שמקבל את תמיכת כל משרדי הממשלה, וניסיון העבר מלמד שלא קל לדחות או לבטל תוכניות בנייה שקודמו עד לשלב הזה", אומרת חגית הרמן, תושבת העיר. "עם זה, צריך לעשות מה שאפשר במסגרת החוק, להגיש התנגדויות והשגות במטרה לדחות את התהליך כמה שיותר, ובזמן הזה לנסות לפעול לביטולו".