הדרך לגדרה| צילום: אבי מועלם

העיר רחובות נחשבת לאחת הערים המבוקשות ביותר באיזור השפלה לרכישת דירות חדשות, בעיקר על ידי זוגות צעירים, ובמיוחד לאחר שבשנים האחרונות הידלדל מאוד מלאי הדירות החדשות אצל השכנה מצפון, ראשון לציון, בשל האטה בהקמת שכונות חדשות.

נתונים שפורסמו לאחרונה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) ומתייחסים למספר הדירות החדשות שבנייתן החלה בין החודשים יולי 2018 ויוני 2019, מעידים על כך שמלאכתם של מחפשי הדירות ברחובות עלולה להפוך לקשה עוד יותר בחודשים הקרובים.

הסיבה: ירידה חדה של 37.7 אחוז בהתחלות הבנייה לעומת התקופה המקבילה בשנה לפני כן – 651 דירות שבנייתן החלה עד יוני 2019, לעומת 1,045 דירות שנבנו בשנה שלפני כן.

מי שרוצים בכל זאת למצוא היצע גדול יותר של דירות חדשות יצטרכו לחשוב על מגורים דרומה יותר, למשל בגדרה, המרוחקת כ־20 דקות נסיעה מרחובות.

בניגוד לרחובות, בגדרה נרשמה בין החודשים יולי 2018 ליוני 2019 עלייה חדה של 104.1 אחוז בכמות יחידות הדיור החדשות שבנייתן החלה באתרי בנייה שונים, בעיקר במזרח היישוב.

על פי נתוני הלמ"ס, במהלך תקופה זו החלה בנייתן של 692 דירות, נתון גבוה באופן משמעותי לעומת מספר הדירות החדשות שנבנו בשנה לפני כן: 338 יחידות דיור.

הנתונים המתייחסים לגדרה בולטים לטובה על רקע הנתונים הארציים הכוללים, לפיהם בשנה האחרונה נרשמה בישראל עלייה קטנה יחסית של 6.4 אחוז בלבד בהשוואה לשנה שלפני כן, ובמספרים: 51,890 דירות שבנייתן החלה בין החודשים יולי 2018 ויוני 2019, לעומת 48,750 דירות שנבנו בשנה שלפני כן. כך על פי נתוני הלמ"ס.

הסיבה לגידול במספר הדירות בגדרה היא הקמתן של מספר שכונות חדשות במזרח העיר בשנה החולפת, תהליך שצפוי להסתיים בתוך כשנה וחצי עד שנתיים.

בהתחשב בעתודות הקרקע המועטות של היישוב, נראה כי לאחר שלוש שנים של גידול במספר הדירות החדשות, תירשם גם בו ירידה בהתחלות הבנייה.