מי שנתקל היום באורה אזרד, בת 8 מרחובות, יתקשה להאמין לתחזיות הקודרות שהיו לרופאים לגביה. "אמרו לנו שהיא לא תוכל ללכת, לא תתפקד בעצמה, בשלב מסויים חשבו שהיא עיוורת ושיהיו לה בעיות בלב", מספרת אמה מירית.

למרבה המזל הרופאים התבדו במקרה הזה, ואורה לומדת בבית ספר רגיל, הולכת, רואה, ומתפקדת בעצמה. אבל הייתה סיבה טובה לדאגת הרופאים: אורה נולדה להוריה, מירית ואופיר אזרד, בשלב מוקדם מאוד של ההיריון, בחודש חמישי בלבד.

הם נישאו זמן קצר לפני כן, כאשר מירית הייתה בשנה הראשונה ללימודי משפטים, וההיריון נראה היה תקין. בשבוע 23, חודש חמישי, היא הרגישה יום אחד שמשהו אינו כשורה ונכנסה לשירותים בבית כדי לבדוק- "ראיתי רגל בחוץ", היא מספרת.

אורה בתור תינוקת | צילום: פרטי

מבוהלת מהמצב, היא התקשרה לאמה. "אמא לא האמינה שבשלב המוקדם של ההיריון הלידה מתחילה, היא חשבה שאולי מדובר בשלפוחית השתן, ובכל מקרה אמרה לי לגשת באופן מיידי לבית החולים, וכך עשיתי.

בבית החולים נכנסה מירית מיד לחדר לידה. "הבינו שאין מנוס, שאני בשבוע 23 והייתה פתיחה מלאה. הביאו רופאה מהפגייה שהסבירה שילד שנולד בשלב הזה לא יכול לשרוד, ואם הוא שורד הוא מאוד פגוע", היא מספרת. "נתנו לנו להחליט האם אנחנו רוצים הפלה, אמרו לי שאני צעירה ויכולה להיכנס שוב להיריון בריא".

כאנשים מאמינים התייעצו בני הזוג עם הרב, ששמע את המצב הנוכחי ועודד את בני הזוג לשמור על התינוק שיוולד. "התחיל מסע שכנועים מולי, רופאים שאמרו שיהיו לתינוקת חיים אומללים ושהחיים שלי יהרסו, כי היא לא תלך, תאכל או תדבר ותהיה מחוברת למכשירים. שלושים איש היו סביבי, הם דיברו והלידה התחילה".

אורה ומירית לאחר הלידה | צילום: פרטי

אחרי שנולדה התינוקת, במצב לא קל, שאלה מירית את הרופאה מה הצוות מתכנן לעשות. "הם החליט להחיות. עברנו חמישה חודשים בפגייה, היו לה דימומים במוח, קרע ברקמות, חור בלב, עשו ניתוח לב פתוח כתינוקת".

לדברי מירית, התפנית הגיעה בגיל 4 חודשים, כשהתינוקת הייתה עדיין מונשמת ורצו לבצע ניתוח חור בצוואר. "יומיים אחרי ההחלטה הילדה משכה את ההנשמה והחלה לנשום בכוחות עצמה, מנהל המחלקה אמר שלעולם לא נתקל בדבר כזה", היא אומרת בהתרגשות.

"היה לה חיידק שמעטים הפגים ששורדים אותו, קריסת מערכות, טשטוש על גבי העין שחשבו שיוביל לעיוורון, הלב היה בסכנה, קראו לנו גם להיפרד ממנה. ידענו שאם היא תשרוד תהיה לה מוגבלות, במכתב שחרור כתבו שבכל שלב התפתחותי אנחנו נגלה את הנזק. אמרו שיתוק מוחין, כיסא גלגלים, יצאנו בידיעה שיש לנו ילדה מוגבלת".

אורה ומירית היום | צילום: פרטי

בהתאם לכך, ההורים חיכו לגלות את הנזק בשלב ההתפתחות- אבל כאמור, למרבה המזל אורה שברה את התחזיות וגדלה להיות ילדה בריאה ועצמאית. אחרי כל זה, מירית החליטה שלא לשמור את הסיפור לעצמה, ולהשתמש בו כדי לתת כוח לנשים, ובעיקר אימהות נוספות שהיו במצבה.

"לקחו לי שלוש שנים לבנות את ההרצאה. אם הייתי רק מספרת את המקרה לא הייתי משיגה כלום מעבר להתפעלות, המטרה הייתה לבנות הרצאה שתיתן לנשים כלים שעזרו לי. אחד הדברים שאני מנסה להעביר הוא להשליך את הקושי, אני האמנתי שאין לי יכולת לעזור לה. אני בסך הכל בן אדם, וזה מעבר ליכולת שלי.

"אני יכולה לקוות ולהתפלל שהיא תהיה בריאה. הדבר השני שאני מנסה לעשות הוא לעזור לנשים להיאחז במישהו, ולהאמין שאותו אדם יכול להביא אותך לנקודה מסוימת, כמו שהלכתי לרב והוא אמר שהכול בסדר ואני העצמתי אמונה".

אורה היום | צילום: פרטי

מירית סיימה את התואר שלה במשפטים, הקימה משרד ואף פתחה חברה להנדסת בניין.  היא ילדה עוד חמישה ילדים, וכעת היא מסייעת לנשים אחרי לידה מוקדמת. "נשים שואלות איך לא עצרתי את החיים, אבל אני הולכת עם אורה יד ביד ואני כל היום סביבה. יש לה אמא בריאה שעובדת ושמחה, וזה מאוד חשוב שילד יראה שההורים שלו שמחים בו ושהוא לא נטל עליהם", אומר מירית.

בחצי השנה האחרונה הרצתה מירית באמצעות ארגון הידברות, כשהיא מופיעה בכל רחבי הארץ, "אני הולכת לאן שמזמינים אותי, אני לא יודעת איפה נמצאת האישה שעכשיו בקושי- אז אני באה לכל מקום".

מירית גם מוזמנת לעיתים קרובות לנשים שנמצאות במשברים אחרי לידה מוקדמת בבתי החולים. "מתקשרים אלי ואני מגיעה עם ארוחה חמה ומדברת איתן, אני יודעת מה עברתי בנפש ובשנייה אפשר ליפול".  

לפניות למירית – 052-5000132