מדי יום מגיעים לכותל המערבי מבקרים רבים, בניהם מאות נערים שחוגגים בר מצווה ועולים לתורה בירושלים, אבל בשבוע שעבר ציינו שם טקס בני מצווה מרגש במיוחד- שהתאפשר זכות תורם אלמוני, שקנה על חשבונו תפילין לכל הנערים.

לטקס, שכלל תפילה ברחבת הכותל המערבי וסיור במנהרות הכותל, הגיעו כ-60 נערים המתגוררים ברחובות והסביבה. הם עלו לתורה, הניחו תפילין והתעטפו בטלית, ולחלקם זו הייתה הפעם הראשונה בה עמדו בפני ספר תורה.

המארגנים של היום המרגש הם אנשי המועצה הדתית ברחובות בראשות היו"ר אלדד גדסי, יחד עם המחלקה לתרבות תורנית בראשות חבר מועצת העיר אבנר אקוואע- אבל יש אדם אחד שזהותו לא ידועה, ובלעדיו כל זה לא היה יוצא לפועל.

בטקס בני המצווה המרגש בכותל | צילום: באדיבות המועצה הדתית

אותו אדם, תורם שביקש להישאר בעילום שם, משתף פעולה כבר זמן רב עם המועצה הדתית. למעשה, האיש תרם עד כה יותר מ-100 זוגות של תפילין איכותי לנערים שידם אינה משגת, וכך איפשר להם לחגוג בר צווה על פי המסורת.

לדבריו של יו"ר המועצה הדתית בעיר, אלדד גדסי, בזכות התורם המסתורי נערים רבים זכו לחגוג בר מצווה: "בלעדיו, הסיורים שקיימנו בעבר לא היו יכולים להתקיים במתכונתם הנוכחית".

בניגוד לציפייה שמתעוררת, מסכימים לגלות לנו שלא מדובר באדם אדוק בדתו או אפילו חובש כיפה-  אלא פשוט באדם אמיד כלכלית, שרואה ברכישת התפילין שליחות ומעשה טוב שהוא יכול לעשות עבור אותם נערים.

גלעד מזרחי, ממלא מקום יו"ר המועצה הדתית וחבר המועצה הציונית, אמר: "בלי רעש רוח וצלצולים נעשה פה פרויקט אדיר. כשילד חילוני בן 13 דומע ומתרגש כי בפעם הראשונה הוא עומד מול ספר תורה, זה מרגש וחשוב", אמר.