פגרי תנים נגועים במחלת הכלבלבת אותרו בשבועות האחרונים בשטחי מועצת ברנר, הגובלים ברחובות. בניגוד למחלת הכלבת, המסוכנת לאדם, מחלת הכלבלבת, התוקפת בעיקר גורי כלבים וכלבים צעירים, אינה מסוכנת לבני אדם, אולם היא עלולה להביא למותם של כלבים.

תנים | המחשה: שאטרסטוק

תושבים במועצת ברנר, שהבחינו בפגרי התנים, דיווחו על כך למועצה והמידע הועבר למועצות הסמוכות, שם כאמור מתבקשים התושבים לחסן את כלביהם נגד הנגיףהחשש הגדול הוא כי תנים נגועים במחלה מסתובבים גם בתחום המועצה האזורית גזר, ששטחיה הפתוחים גובלים במועצת ברנר וביישובים עירוניים אחרים כמו רמלה, לוד ורחובות.

"סביר להניח שאם תנים נגועים מסתובבים בשטח, הם יגיעו בסופו של דבר לשטחים מרוחקים יותר ואפילו לתחום הערים", אומר גורם בשירות הווטרינרי במועצת גזר. "אין טעם להיכנס לפאניקה, אבל חשוב להיזהר כדי לשמור על בעלי החיים שלנו, ולמנוע הפצה של המחלה בסביבה שקרובה ליישובים שלנו".

מידע אודות המחלה וסכנת ההתפשטות הועבר גם לרשויות מקומיות סמוכות למועצת גזר. זאת מאחר ובשנה החולפת גדל מאוד מספר התנים הנכנסים לשטחים הבנויים, כולל לעיר רחובות, במטרה לחפש מזון ומים, וזאת בעקבות הגידול באוכלוסייתם והידלדלות מאגרי המזון בשטחים הפתוחים.

סימני מחלת הכלבלבת אצל גורי כלבים וכלבים צעירים כוללים חולשהחום, חוסר תיאבון, הפרשות מהעיניים והאף ושלשולים, והם מופיעים בדרך כלל כשבועיים לאחר ההדבקה.

בעקבות כך ממליצות הרשויות לחסן את גורי הכלבים נגד הנגיף, העלול, אם הכלב לא מטופל בצורה נכונה, להביא למותו.