בראש השנה כולנו רוכשים דבש כדי לברך על שנה מתוקה מדבש. מי שחי את נושא הדבש בכל ימות השנה כבר שני עשורים לפחות, הוא זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש

"בלי העוקץ". זאב מידן | צילום: פרטי

למידן (67), בעל תואר ראשון בכלכלה חקלאית בפקולטה לחקלאות, ניסיון רב בענף החקלאות ובתחום הניהול. בין תפקידיו הקודמים: מנכ"ל החברה הכלכלית לפיתוח חוף אשקלון, יו"ר הוועדה הכלכלית בקיבוץ יד מרדכי, ועוד. לדברי מידן, מבחינת תפוקת הדבש, השנה הזאת היתה די קשה בדרום הארץ, בין היתר בגלל מיעוט הגשמים. בצפון המצב היה טוב יותר

"כמובן שאנחנו מתמודדים גם עם השריפות בעוטף עזה", הוא מוסיף. "נשרפו לנו כ־200 כוורות מתוך 5,000. בעוטף עזה הנזק העיקרי הוא אובדן שטחי המרעה, שעדיין לא ברור אם תהיה התחדשות שלהם. כמו כן נשרפו הרבה שטחי בור ואנחנו מאוד מקווים שעם הגשמים של החורף הם יחזרו לפרוח. אנחנו במשא ומתן מסכם לגבי הפיצויים לכוורנים של הגוש.

בנוסף, אנחנו ממשיכים להתמודד בלב הארץ עם צמצום שטחי המרעה של הדבורים בגלל הבנייה. הכל פוגע במרעה הדבורים. התשובה היא בנטיעות יזומות. הדבוראים נוטעים בעצמם כ־100 אלף עצים בשנה בפעילות מאוד ענפה. בנוסף, אנחנו פועלים מול קק"ל ומול המועצות המקומיות על מנת להגביר את הנטיעות של עצים שמייצרים צוף". 

מידן נולד וחי בקיבוץ יד מרדכי, שבו נמצאת אחת המכוורות הגדולות בארץ, עד גיל 42. "מאז שאני זוכר את עצמי אני אוכל דבש", הוא אומר, "בעיניי זה טעים ובריא מאוד".

הכל דבש

קצת נתונים על הדבש: צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ־4,000 טון דבש בשנה, ובחגי תשרי ישווקו בישראל כ־1,600 טון דבש, שהם 40 אחוז מהביקוש הישראלי.

כיום פועלים בישראל כ־510 דבוראים המטפלים ב־110 אלף כוורות, מתוכן מוצבות 80 אלף באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

לקראת ראש השנה יתקיים פסטיבל הדבש של מועצת הדבש במכוורות ברחבי הארץ, החל מה־30 באוגוסט ועד ה־15 בספטמבר. לקראת הפסטיבל, מעודדת מועצת הדבש את דבוראי הדרום ועוטף עזה, ומזמינה את הקהל הרחב לבקר במכוורות התיירותיות בדרום הארץ, ולרכוש דבש מהדבוראים שכוורותיהן נפגעו בשריפות האחרונות בעוטף עזה ובנגב.

מנתוני מועצת הדבש עולה כי בשריפות בעוטף עזה בחודשים האחרונים נשרפו מעל 200 כוורות גדושות דבש (כל כוורת מכילה בין 50-30 ק"ג דבש), מעל 10,000 דונם חורש, ומעל 6,000 דונם מרעה טבעי. הנזק נאמד במעל שני מיליון שקלים

מידן: "אנחנו מזמינים את כל עם ישראל לבוא ולבקר בפסטיבל שפרוס במכוורות בכל רחבי הארץ. ניתן להתעדכן באתר האינטרנט של מועצת הדבש".

מה אתה מאחל לשנה החדשה?

"אני מאחל שיהיה לנו רק דבש בלי העוקץ, תרתי משמע".