קדחת הנילוס המערבי לא פסחה על רחובות, ולאחר שאדם אושפז בבית החולים 'קפלן' במצב קשה לאחר הדבקות במחלה, יצאה עיריית רחובות בהנחיות כיצד להימנע מעקיצת היתוש שמעביר את המחלה, ובפעולות הדברה וסתימת מקורות מים עומדים. 

רחוב אמנון ותמר. שלולית המים טופלה | צילום: אביגיל קדם

למרות ההנחיות והטיפול המיידי של העירייה, המשיכו תושבים רבים להתלונן על מפגעי מים עומדים ברחבי העיר, ועלולים להוות בית גידול ליתושים המפיצים את המחלה.

בין המדווחים נמצאו תושבי 'אושיות' שהתלוננו על מקורות מים עומדים ברחבי השכונה, ברחוב אמנון ותמר תוארו שתי שלוליות גדולות, בשכונת דניה סיפרו תושבים על מכת יתושים, ברחובות ההולנדית דווח על מפל מים שאינו עובד, וברחובות הצעירה סופר על פיצוץ מים שגרם לשלולית גדולה. 

הגינה ברחובות ההולנדית | צילום: אבי מועלם

פנייה לעירייה עם רשימת הדיווחים העלתה שצוותי מקצוע מטעמה נשלחו לאותם מקומות, ובדיקת 'מיינט רחובות' העלתה שאכן שלוליות המים העומדים נסתמו, וככל הנראה עברו הדברה.

לצורך בדיקה מעמיקה יותר של הנושא המדיר שינה מעיני התושבים פנינו לארגון 'מדבירי המזיקים בישראל', שם התברר שהמצב רחוק מלהיות אידיאלי. 

"הדבר האלמנטרי שאתה עושה כשאתה מתמודד מול נושא מקצועי הוא לשתף, להתייעץ ולקבל חוות דעת מקצועית ממי שמתעסק בנושא בכל יום", אומר גל כהן, דובר הארגון. לדבריו, למרות שמדובר בארגון הדברה מקצועי, אנשיו מעולם לא הוזמנו להשמיע את קולם בפורומים של השלטון המקומי או הרשויות הממשלתיות. 

גל כהן. ארגון "מדבירי המזיקים בישראל" | צילום: פרטי

"הדבר שאנחנו אומרים הוא פשוט. צריך תכנית, למה לחכות לתקופת חירום ולחכות שיקרה משהו? למה אי אפשר להכין תוכנית לעיריית רחובות או היישובים הסובבים אותה כדי למנוע את הבעיה בחודש אוגוסט?" שואל כהן.

מה ההמלצות שלכם?

"בראש ובראשונה לקבל את חוות הדעת שלנו ולשתף אותנו בקבלת ההחלטות. שתפו את בעלי המקצוע בשטח, מי כמו המדביר ראוי שיישב בפורומים כאלה? היום, תושב רחובות שסובל מיתושים מתקשר והעירייה שולחת מדביר – מרססים קצת וכתוב בשלט – 'כאן בוצעה עבודה לריסוס' ובזה נגמר הסיפור. קצת ריסוס לא מספיק". 

כהן, המייצג מדבירים רבים הניצבים מדי יום מול היתושים ושאר המזיקים, טוען שהמצב מחמיר. 

"מספיק לראות את גרף התחלואה כדי להבין את התמונה", הוא אומר. "משרד הבריאות אומר 'תימרחו', המשרד להגנת הסביבה אומר 'תייבשו', אבל איפה האחריות שלהם? אנחנו חיים את השטח ואנחנו מכירים את הנושא, הארגון מבקש מכל הרשויות להיות יותר פרקטיים. רק אז אפשר יהיה לפתור את הבעיה".