לא בטוח שהיו ממליצים לחברים לעבור לכאן ולא מרוצים מניקיון העיר, כך עולה מתוצאות משאל הבחירות של מיינט רחובות. 60 יום לבחירות העירוניות פרסמנו משאל כדי לבדוק מה אתם חושבים על מצב העיר ואיך תכריעו בהצבעתכם ב-30 באוקטובר.

לאחר שבוע של הצבעה ולאחר שענו עליו כאלף מתושבי העיר, אנו מפרסמים את תוצאותיו. חשוב לציין שאין לתוצאות משמעות מדעית כלשהי מאחר ומדובר במשאל אינטרנטי ולא בסקר.

אושיות, דניה, הרצל-יעקב, קניון רחובות | צילום: אביגיל קדם

על השאלה "מהו הנושא הכי חשוב שלפיו תצביע בבחירות?" ענו 39.6 אחוז – מצב התברואה והניקיון. הנושא השני שהכי חשוב לתושבים עם 22 אחוזים הוא החינוך. לאחר מכן עם 20.9 אחוזים עלות המיסים העירונים ו-17.6 אחוזים על נושאי דתיים-חילוניים.

על השאלה "איך היית מדרג את העיר מבחינת הדימוי שלה?", 47 אחוזים מהעונים חושבים שרחובות היא עיר "שיש פה ושם מה לשפר בה". 36 אחוזים מהעונים טוענים שזו עיר  "במצב בעייתי שדורש תיקון", ורק 16.8 מהעונים חושבים שרחובות זו עיר שפשוט כיף לגור בה.

רק 17 אחוז מהעונים חושבים שהחינוך בעיר מצוין

בנושא החינוך 53.6 אחוזים ענו כי רמת החינוך בעיר היא 'סבירה'.  23.5 אחוזים ענו שרמת החינוך טעונת שיפור, ו-5.5 אחוזים ענו שרמת החינוך לא טובה. 

דורג ראשון בעיר . בית הספר היסודי "בכור לוי" | צילום: אביגיל קדם

מה חושבים התושבים על מצב התחבורה והניקיון?

שני הנושאים הללו לא שנויים במחלוקת ורוב הגולשים טוענים כי יש לא מעט בעיות בתחבורה הציבורית וברמת הניקיון ברחובות.

על השאלה "עד כמה אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?"– ענו 57.5 אחוז כי הם רוב הזמן לא מרוצים, 35.8 אחוז ענו כי "לפעמים מרוצה ולפעמים פחות", ורק 6.8 אחוז מהעונים ענו כי הם מרוצים מאוד מרמת הניקיון בעיר.

על השאלה "עד כמה אתה מרוצה ממצב התחבורה בעיר והסביבה?" ענו 57.2 אחוז כי יש לא מעט בעיות, 23.8 טענו שהם חיים מפקק לפקק, ו-19 אחוזים ענו שבסך הכל סביר, "הכל זורם". בעיה שמטרידה את תושבי העיר היא מצוקת החנייה  בעיקר באזורי הבילוי, התעסוקה ותחנת הרכבת, ואף היא מצטרפת לסוגית התחבורה בעיר. 

פארק המדע. מצוקת חנייה | צילום אביגיל קדם

אפשרויות הבילוי מוגבלות

על השאלה  "איך היית מגדיר את אפשרויות הבילוי בעיר?" - ענו 44.3 אחוז כי הן "מוגבלות, בעיקר בסופי השבוע".  39 אחוז ענו כי הן מגוונות לכל גיל, ו-16 אחוז ענו כי "לא קיימות, חייבים לצאת מהעיר".

תמונה לא אחידה – התגובות על נגישות שירותי העירייה

על השאלה "עד כמה שירותי העירייה נגישים ונוחים לך?" - 56 אחוז ענו כי הם חושבים שיש שירותים שהם נוחים ונגישים "התמונה לא אחידה". 35 אחוז מהעונים חושבים שעיריית רחובות תקועה "אנחנו בפיגור אחרי ערים אחרות". ו-9 אחוז טוענים כי השירותים בעירייה "נגישים, זריזים וטובים".

על השאלה "האם אתה מרוצה מרמת הפיתוח הסביבתי בעיר  מסלולי אופניים והליכה, פארקים, גני שעשועים ועוד?" ענו 45.5 אחוז כי הם מרוצים חלקית ויש הזנחה מסוימת, בהפרש קטן מאוד נמצא המקום השני - 41.7 אחוזים מהעונים ענו שהם מאוכזבים כמעט מכל תחום, ורק 12.8 ענו שהם "מרוצים מאוד, יש כאן הכל". 

מה הדבר שהכי חשוב לך במועמד לראשות העיר?

בשאלה הזו נדרשו הגולשים לענות על השאלה מה המאפיין שיוביל את החלטתם בבחירות הקרובות. אמנם ברחובות נכון לרגע זה רק רחמים מלול, ראש העירייה המכהן, מתמודד לקדנציה נוספת, אך לתשומת לב מועמדים עתידיים, לפי המשאל לתושבי רחובות הכי חשובה יכולת ביצוע מוכחת (67 אחוז). במקום השני בפער גדול (23 אחוזים) נמצא תחום הנגישות לתושבים, ובמקומות השלישי והרביעי (5.5 ו-4.2) נמצאים השכלה ורקע והשתייכות פוליטית. 

האם התושבים ימליצו לחבריהם לעבור לעיר?

לסיכום השאלה האחרונה עסקה בנושא המעבר לרחובות, שידועה בשנים האחרונות כיעד מבוקש לזוגות צעירים ומשפרי דיור באזור השפלה. 

על השאלה "האם היית ממליץ לחברים שלך לעבור לעיר?" – 52.7 אחוז ענו כי "לא בטוח, היא לא להיט". לעומת 34.3 אחוז שענו "בוודאי בכל הזדמנות". מנגד 13 אחוז מהעונים ענו "לעבור לכאן? חס וחלילה".

יש לציין כי מדובר במשאל שאינו מייצג והוא מסתמך על פלטפורמה אינטרנטית.