קבוצת תושבים המתגוררים בשכונת נווה יהודה ברחובות התאגדו לאחרונה והחלו בהפצת עצומה שבמסגרתה הם מביעים את התנגדותם לביצוע של תוכניות התחדשות עירונית לבנייני מגורים בשכונה.

אתר בנייה ארכיון (צילום: הרצל יוסף)

הסיבה לטענת התושבים: הרצון לשמר את אופיה הכפרי והשקט של השכונה, הממוקמת בשטח קטן יחסית בסמוך לפקולטה לחקלאות ומאופיינת בבנייני מגורים בגובה של עד שלוש קומות.

בידיעה כי פרויקטים להתחדשות עשויים לכלול תוספת של קומות לבניינים העוברים תהליך של חיזוק ושיפוץ, החליטו תושבים בשכונה להביע את התנגדותם לצעדים אלה.

בעצומה שהפיצו הם קוראים לעירייה שלא לפעול לקידום תוכניות התחדשות בשכונה, וזאת לאחר שהם גילו כי מטה ההתחדשות העירונית החל לפעול בנושא.

"נפעל יחד לשמירה על איכות חיינו ונתנגד לכל שינוי שיהיה בו כדי לפגוע ולהשפיע על אופי השכונה והציביון המיוחד הקיים בה", כותבים התושבים.

"לא נרשה דחיקה במרחב האישי השייך לנו ולמשפחותינו, ופגיעה בריאה הירוקה הקיימת ברחבי השכונה, ובאיזון הדמוגרפי הקיים, שתגביל את איכות חיינו ואיכות גידול ילדינו".

לטענת התושבים, הריסה של שיכונים ישנים ובנייה של בניינים רבי־קומות במקומם יפגעו בערך הנכסים בשכונה, הנחשבת לשקטה ושלווה.

"אנחנו מתנגדים בתוקף לכל רעיון של השתלטות קבלנית והשאת רווחים של גורמים צמאי הון ותאבי בצע להוספת אחוזי בנייה ומגדלי דיור על חשבון פגיעה גסה באורח חיינו", אומר אייל ולד, שהוריו הקשישים מתגוררים בשכונה. "צביון השכונה השקטה, המטופחת, הנמוכה והשלווה הוא מקור הגאווה שלנו, עליו עמלנו יחד ובנינו אותו במשך שנים".

כעת, אם ירצו להתנגד ברצינות לפרויקטים עתידיים בשטח השכונה, יצטרכו התושבים להגיע לדיוני ועדות התכנון השונות.

מחזיק תיק ההתחדשות העירונית במועצת העירייה, אמיר ירון: "זכותו של כל אזרח להביע את דעתו. כל תוכנית התחדשות מבוצעת בהתאם לאישור ועדות התיכנון".