ביום שישי האחרון עבר בית העלמין של מזכרת בתיה ונדליזם. בטרם הספיקו התושבים ההמומים להתאושש, הגיע ונדליזם שני. בין השאר נופצו אגרטלים, מצבות נפגעו ועמודים מספרי קודש על קברו של הרב מוהליבר ז"ל, נקרעו והושחתו. חשודים במעשה טרם נתפסו, והתושבים חוששים שהמעשים יימשכו. 

הרס וחורבן בבית העלמין | צילום: פרטי

."בשישי שעבר ראש המועצה פרסם שהיה ונדליזם בבית העלמין וניפצו כדים והשחיתו", מספרת תושבת מזכרת בתיה, שהוריה טמונים בבית העלמין המקומי. "רצתי לשם בהיסטריה כדי לבדוק את הקבר של ההורים שלי ולא היה שם שום דבר. ראיתי ששברו שם כדים ומנורות וקרעו את ספר התורה של מוהליבר, אבל בהורים שלי לא נגעו".

יומיים לאחר מכן, הגיע אחיה לחלקת הקבר של הוריה, ונדהם לגלות שהפעם ההרס והחורבן לא פסחו על קברי הוריהם. "אחי התקשר וסיפר לי בהלם שהעיפו את כל האדניות של אמא ואמא", אומרת התושבת בדמעות. השבוע צפויה המשפחה לערוך אזכרה לציון תשע שנים למותם הטראגי של ההורים בתאונת דרכים. "אנחנו לא יודעים איך להתמודד עם המצב הזה עכשיו", היא אומרת.

המקרים דווחו למשטרה. "הגיע קב"ט וזיהוי פלילי של המשטרה אבל אין מצלמות, אז אי אפשר כרגע לדעת מי עשה את זה. זה פגע בנו, וזה פשוט מזעזע שמישהו מסתובב בלילה ומשחית קברים, המון קברים, אין לי מושג למה שמישהו יעשה דבר כזה, איך נערוך ככה את האזכרה להורים?", היא שואלת בכאב.

גם במועצת מזכרת בתיה מתקשים לעכל את ההתרחשות. בהודעה שפורסמה לתושבים אומר ראש המועצה, מאיר דהן: ""הזדעזענו לגלות כי אלמונים בצעו בשעת לילה מעשי ונדליזם בבית העלמין, ניפצו עשרות אגרטלי זיכרון שהיו על קברים, השחיתו עציצים וקרעו ספרי קודש בקברו של הרב מוהליבר זצ"ל". במשך כל הלילה והבוקר עסקו חוקרי המשטרה באיסוף ממצאים מהמקום. יחד עם גורמי הביטחון במועצה הייתי עם השוטרים במקום, ואנו מסייעים להם לנסות ולאתר את בני העוולה שעשו זאת. התחלנו בניקוי בית העלמין. חשוב לי לציין כי לא היו פגיעות במצבות ובית העלמין הצבאי לא ניזוק".

לסיכום מבקש ראש המועצה מכל מי שראה משהו או שיש לו מידע בנושא, להודיע על כך מיידית למשטרה או למועצה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "נגרם נזק למספר עציצים, אדניות ובתי נר, נפתחה חקירה לבירור נסיבות המקרה".