אירוע חגיגי התרחש השבוע בגן הלאומי פלמחים. אנשי רשות הטבע והגנים פתחו בור בו הטילה ביצים לפני מספר שבועות צבת ים, והצבונים הקטנים פילסו דרכם אל המים. 

ברוך הבא לעולם צב קטן | צילום: אביגיל קדם

מדובר בפעולה פשוטה שבה אנשי רשות הטבע והגנים, המתמחים בטיפול בבקיעה של צבי ים, בעל חיים הנמצא בסכנת הכחדה, חפרו בור בשטח בו הטילה צבת ים עשרות ביצים.

נעמה בור, עובדת הרשות, שביצעה את פתיחת הקן מסבירה שמדובר בפעולה שמטרתה להגן על צבי הים הקטנים המכונים אבקועים. "פתיחת הקן מבוצעת לקראת שקיעה ומטרתה לוודא מה קרה לצבונים שטרם בקעו", אומרת בור.

"מדובר בקינים הנמצאים בפיקוח שלנו, ובשלב מסוים, אחרי כמה ימים של בקיעה ויציאה של האבקועים אל עבר הים אנחנו בודקים מה מצב הקן והביצים", היא מסבירה.

בקן שנפתח השבוע נותרו מספר ביצים שלא ידוע מה עלה בגורלן, לאחר שרוב הביצים בקעו והצבים שבקעו מהם נספרו ונרשמו – פעולה המפוקחת מדי ערב ולילה בתקופה זו על ידי אנשי הרשות.

"גילינו שמתוך הביצים שלא בקעו היו שבע ביצים לא פוריות, שתי ביצים שהצבונים התקשו לצאת, ואנחנו סייענו להם וביצה אחת שלצערנו היה בה עובר מת", היא אומרת.

פתיחת הקן בוצעה לקראת שקיעה, באור יום, בנוכחות קהל מתרחצים ששהה בחוף באותו הזמן, ולקול תשואות הקהל. את המשימה הראשונה, הגעה למים, צלחו הצבונים בהצלחה, נותר רק לאחל להם בהצלחה וחיים ארוכים. 

צפו בצב מתחיל את הדרך הארוכה לים:

והנה הוא מגיע - המשימה בוצעה בהצלחה: