אמיר ישראל, אוהד נבחרת אנגליה וקבוצת ליברפול, ותושב מושב מנוחה, סידר אמש (ג') את גינת ביתו לקראת צפייה משותפת עם חבריו במשחק חצי הגמר בין צרפת ובלגיה. בשעה 20:20, כ 40 דקות לפני תחילת המשחק, הוכש ע"י נחש ארסי. 17 דקות לאחר מכן הגיע לחדר המיון במרכז הרפואי 'קפלן' ובזכות תושיית הצוות הרפואי חייו ניצלו. "הרופאים בקפלן הצילו את חיי, והערב אצפה יחד איתם בנבחרת אנגליה בתקווה שתנצח ותעלה לגמר". 

אמיר עם צוות טיפול נמרץ קפלן| קרדיט צילום: אופיר לוי, ביה"ח קפלן

אמש הזמין אמיר את חבריו לצפייה משותפת בחצי הגמר הראשון של המונדיאל בין נבחרות צרפת ובלגיה. הוא התכונן וסידר את גינת ביתו לקראת הגעתם בשעה 21:00. "התכופפתי לדשא כדי לסגור את מי ההשקיה והרגשתי דקירה חזקה ביד שמאל, היד הדומיננטית שלי, והבנתי מיד שמדובר בנחש. נבהלתי מאוד. הרגשתי שהיד מתחילה לבעור, הזעתי, והחלו כאבי בטן. אלה סימנים של השפעת הארס על הגוף", הוא מתאר.

"בתוך 17 דקות כבר הייתי בחדר המיון במרכז הרפואי 'קפלן' ולשמחתי כי רבה הצוות הרפואי קיבל אותי מיד והחל בטיפול מציל חיים". במהלך הלילה הועבר אמיר להמשך טיפול מציל חיים ביחידה לטיפול נמרץ כללי בבית החולים והוא מנוטר בהשגחה מלאה 24 שעות ביממה ע"י צוות רפואי מסור.

ד"ר גליה קרפ, רופאה בכירה ביחידה לטיפול נמרץ, מספרת שהגיע במהירות לחדר המיון בבית החולים לאחר שהוכש ככל הנראה ע"י נחש צפע ארצישראלי, שהוא נחש ארסי. "המטופל הגיע בהכרה מלאה עם יד נפוחה מאוד, הזעה מרובה וכאבי בטן", היא מתארת.

"הוא קיבל מיד טיפול רפואי הכולל זריקת אנטי סרום והועבר ליחידה לטיפול נמרץ כללי להמשך מעקב אחרי מדדים חיוניים – דופק, לחץ דם ונשימה, וכן השגחה על האיבר שהוכש. לשמחתנו, מצבו השתפר בזכות הטיפול המידי בחדר המיון ואנו משגיחים עליו ביממה הקרובה".

הכשת הנחש. "תוך 17 דקות הגעתי למיון" | קרדיט צילום: אופיר לוי, ביה"ח קפלן

ד"ר קרפ אמרה כי אין ספק שההגעה המידית לחדר המיון מנעה התדרדרות במצבו. "ההשלכות של אי הגעה מהירה לבית החולים עלולות להיות מסכנות חיים, לכן במקרה של חשד להכשה יש להפסיק כל פעילות ולהגיע מיד לחדר המיון הקרוב", היא אומרת.

יעל פולישוק, אחות אחראית טיפול נמרץ, אמרה כי הנחשים יוצאים בתחילת הקיץ שהחל בימים אלו, ויש לנקוט משנה זהירות. "אזור השפלה מאופיין בנחשים רבים, בפרט במקומות עם שטחים פתוחים כגון מושבים, קיבוצים ואזורים חקלאיים. יש להקפיד על ערנות רבה, לא לצאת בלילה לסביבה חשוכה עם קוצים, ובפרט במקומות בהם ישנם מקורות מים וקרירות בעונה זו", היא מצינת.

אמיר מספר שזו הכשת נחש ראשונה בחייו, למרות שהוא אוהב נחשים ואף גידל נחש בשנות ה 80' בשטחי הגידול שלו. "ניצחון הערב של אנגליה והחיוך יחזור לפניי – ובגדול...", הוא מסכם.

צוות טיפול נמרץ קפלן מפרט מהם הסימנים שמרמזים כי מדובר בהכשת נחש ויש להגיע מיידית לחדר המיון הקרוב: שקיעה במצב ההכרה, תחושת מחנק הולכת וגוברת, תחושת בלבול, סימנים מחמירים באזור ההכשה, כולל: אודם, בצקת, שינוי בגוון העור.