במהדורת החדשות המרכזית (אפיק 13 ו-12) נחשפו השבוע נתונים מדאיגים: 1672 בתי ספר בישראל הוגדרו בסכנת קריסה במקרה של רעידות אדמה. כל זה בעקבות התעוררות של מספר מוקדי רעש בשבוע האחרון, בעיקר בצפון הארץ ובאזור הכנרת.

רעידת אדמה (צילום: דובר צה"ל)

הנתונים הועלו בכנס של מערכת הביטחון ורשות החירום הלאומית, והתבססו על רשימה שאמנם פורסמה לפני שלוש שנים, אך רק 3%, 52 מבנים חוזקו מאז, 204 בתי ספר נוספים נמצאים בתהליכי חיזוק ומיגון שונים.

ברחובות, מתברר, התמונה מדאיגה מאוד עם 25 מוסדות חינוך, המוגדרים כמסוכנים בזמן רעידת אדמה. בדקו אם בית הספר של ילדכם נמצא ברשימה:

בן צבי, בכור לוי, בן גוריון, בני משה, הבאר, השיטה, ויצמן, טכנולוגי עירוני ויצו, יבניאלי, ישיבת הדרום, ממ"ד סיני, ממ"ד תחכמוני
מקיף אמי"ת, מקצועי בית יעקב, סמילנסקי, עידוד, ק.חינוך אורט רחובות, ק.תורנית טכ בית שלמה, רננים, שזר, שפרינצק, תיכון בית יעקב, תיכון דה שליט, תיכון טכנולוגי נעמת, תיכון ע"ש קציר. 

בית ספר קציר ברחובות | צילום אביגיל קדם
אבי נעים, יו"ר ועדת הביטחון בשלטון המקומי וראש מועצת בית אריה, אומר ל"מיינט רחובות": "רעידות האדמה האחרונות הן תמרור אזהרה עם סימן קריאה לקברניטי המדינה. שנים שאנו מתריעים על תוצאותיה הקשות של רעידת אדמה צפויה בישראל ולשמחתי הפעם זה הסתיים ללא נפגעים ונזק אולם לא לעולם חוסן. חייבים להתעורר ולשפר את יכולות ההתמודדות של הרשויות והמדינה בתרחיש רעידת אדמה. יש להקצות משאבים ולהיכנס למימושה של תכנית חומש להכנת ישראל לרעידות אדמה ויפה שעה אחת קודם!".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "בכנס נסקרו כלל המבנים בישראל אשר נבנו לפני שנת 1980, השנה שבה הוכנס לשימוש תקן לחיזוק מבנים, מקלטים וממ"דים. יודגש כי המבנים ברחובות שנבנו לפני תחילת השימוש בתקן החדש מטופלים היטב, ובהתאם לתרחישים השונים לרעידות אדמה הם אינם בסיכון לקריסה, חלילה. על פי הנחיות משרד החינוך, בכל המבנים הללו הותקנה מערכת להתראה מפני רעידת אדמה, המקושרת למערכות ארציות שיתריעו בהתאם. עיריית רחובות מבצעת בדיקות בטיחות במבנים אלה באופן שוטף בימי שגרה, ומתקינה חיזוקים נדרשים ואמצעי בטיחות נוספים".