משי צנטי שהתה בדירתה ברחובות בשבוע שעבר עם בנה התינוק וכלבם, כשלפתע משהו מדאיג התרחש. מישהו ניסה לפתוח את דלת הכניסה לבית. "כשהידית יורדת יש מן חריקה כזו. שמעתי את הרעש, הכלב התחיל לנבוח, והעיר את התינוק. חשבתי שזה בעלי, אבל כשהלכתי לבדוק התברר לי שאין אף אחד בדלת. מישהו ניסה להכנס, שמע את הרעש וברח".

צילום: הרצל יוסף

המקרה הזה, שהתרחש בשכונת אחוזות הנשיא, קרה בסביבות עשר בלילה. למחרת בבוקר סיפרה צנטי על המקרה לגיסתה, ואז התברר לה שאין מדובר באירוע יוצא דופן. "גיסתי סיפרה שזה קרה גם לה, וגם לשכנה שלה", היא אומרת. "זה מפחיד כי בערב בשעה כזו הבית ישן, אם הדלת הייתה פתוחה, הבן אדם היה נכנס ומסתובב חופשי. מי יודע מה היה קורה. זה הלחיץ אותי מאוד".  

מאחר ולא התרחשה פריצה אלא רק מה שנראה כניסיון לחדור לדירתה, לא הגישה צנטי תלונה למשטרה. במקום זה היא העלתה פוסט לרשת החברתית וסיפרה על מה שקרה לה.

מבול התגובות גרם לה להבין שמדובר בתופעה רחבה מאוד בעיר בימים האחרונים. "אנשים תייגו אחרים, סיפרו על מקרים דומים שקרו להם, ואמרו זה לזה: 'אתה רואה שלא דמיינתי'? הרי זה הכל עניין של שנייה. מישהו לוחץ על הידית ונעלם אם הדלת נעולה. אם אין לך כלב שמאשר לך שבאמת קרה פה משהו עכשיו, את באמת יכולה לחשוב שדמיינת, זה ולא נכון", היא אומרת.

פורץ. אילוסטרציה: shutterstock

גם עמית מזרחי מספרת על מקרה דומה שהתרחש בביתה, בשכונת שרונה ברחובות. "לפני כמה ימים בעשר בלילה הבת שלי יצאה מהבית. ממש אחרי שירדה הכלב נבח כי מישהו ניסה לפתוח את הדלת", היא מספרת. "הלכתי לדלת ואמרתי לבת שלי שתחכה רגע כי חשבתי שזו היא, אבל לא היה שם אף אחד. התקשרתי אליה וזו לא הייתה היא. מישהו אחר ניסה להיכנס". 

מזרחי לא הרפתה מהעניין והעלתה אותו לדיון באסיפת הדיירים בבניין. אז גילתה שלשכן שלה קרה בדיוק אותו דבר ובאותו לילה. "אצלו זה קרה בשתיים לפנות בוקר. פתאום הידית של הדלת זזה. רק כשהפוסט של משי עלה, ואנשים התחילו להגיב הבנתי שממש מדובר בתופעה בעיר. עשרות אנשים סיפרו שזה קרה גם להם".

מאחר וככל הנראה מדובר בניסיון פריצה וחיפוש אחר דירות לא נעולות, מסיימת מזרחי באזהרה: "צריך להקפיד על נעילת הדלת ונעילת הכניסה לבניינים. בתקופה הזו במיוחד". 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "התופעה לא מוכרת לנו. איננו ניזונים מתלונות של האזרחים".