ביום חמישי האחרון כמעט התרחשה טרגדיה בנס ציונה, כאשר בני זוג התבצרו בדירתם השכורה כשהם מאיימים לפוצץ את עצמם באמצעות בלון גז. הסיבה להתבצרות הינה צו פינוי שקיבלו בני הזוג לאחרונה בשל קושי כלכלי גדול שאליו נקלעו. אמנם בעל הבית שלהם הסכים לתת להם ארכה של שבועיים, אך לטענתם אין בכך כדי לסייע שכן גם בעוד שבועיים הם יהיו במצב דומה, והם חשים שהחבל מתהדק על צווארם.

כיבוי אש בזירת האירוע | צילום פרטי

בני הזוג, בשנות ה־50 לחייהם, מתגוררים בדירה שכורה בעיר במשך שנים רבות. בשנים האחרונות חלה הבעל במחלה קשה והוא נמצא בטיפולים ומרותק לביתו כשהוא מחובר למכונת חמצן. אשתו מטפלת בו ובבנם היחיד שנחשב כבר בוגר, אך הנו בעל צרכים מיוחדים ויש צורך לטפל בו.

מי שמסייעת לזוג בימים אלה היא פזית, אם חד הורית שמתגוררת גם כן בעיר, והקושי הגדול והמצוקה שאליה נקלעו בני הזוג מדירים שינה מעיניה. "המצב של הבעל מאוד מאוד קשה", היא אומרת השבוע. "הוא בטיפולים ואפילו כשהאישה ניסתה לצאת ולעבוד במשק בית זה לא היה אפשרי. הוא צריך טיפול".

גם ביום ההתבצרות של בני הזוג היא ניסתה לדבריה לסייע. "כל כך הרבה משטרה הגיעה והאישה אומרת 'חבל שלא גמרתי עם זה וזהו', מספרת פזית. "העובדת הסוציאלית פנתה לעירייה בבקשה שיעזרו ויש איזו תחושה שלא רוצים עניים בנס ציונה, אז לא עוזרים. פניתי למשרד הבינוי והשיכון והם טוענים שהם לא עומדים בקריטריונים כדי לקבל דירה".

הזוג אמנם מקבל סיוע בשכר דירה, אך הסיוע אינו מספיק להם כדי לשלם שכירות. "הם לא יכולים לשלם מתוך 5,000 שקל גם שכירות, גם תרופות וגם אוכל. הם פשוט הגיעו למצב של פשיטת רגל והם מצאו את עצמם במצב בו לא רוצים להשכיר להם כי הם במצב הזה. האישה אומרת שהיא רוצה לשכור דירה בחצי מהסכום שהיא מקבלת, אפילו חדר עלוב, רק שיהיה להם מקום, והם לא מצליחים, אז למה משרד השיכון לא מתערב? הוא יילך לרחוב עם בלון החמצן שהוא מחובר אליו?".

כעת, כאמור, ניתנה לזוג ארכה של שבועיים, אך מצבם לא צפוי להשתנות אם לא יימצא להם פתרון.

מעיריית נס ציונה נמסר בתגובה:

"הפונה הגיעה לאגף אחרי שבעל הדירה הוציא נגדה צו פינוי בשל אי תשלום. במקביל פנתה לשי"ל לסיוע. היא הופנתה על ידי שי"ל לסיוע המשפטי של משרד המשפטים ונדחתה משום שלתביעתה מול בעל הדירה אין סיכוי משפטי. הוסבר לה כי לגבי חובותיה הכספיים ניתן יהיה לנסות לסייע כאשר עניינה יגיעו להוצאה לפועל. העובדת הסוציאלית הסבירה לפונה כי נושא הדיור אינו מצוי בידי הרשות המקומית אלא בידי משרד השיכון בלבד.

הוצע לה לחפש דירה אחרת בשכירות, אך היא סירבה בטענה חוזרת כי היא רוצה שהעירייה תשיג לה דירה. נשלחו דוחות סוציאליים למשרד השיכון על מנת לתאר את מצבם של בני הזוג ובסוף השבוע החליטה ועדה של משרד השיכון לדחות את בקשתם לדיור ציבורי אך להגדיל את הסיוע הכספי בשכר דירה ל־1,650 שקל. כמו כן סייענו לה להגיש ערעור לוועדה הציבורית של משרד השיכון על ההחלטה לא לאשר לה דיור ציבורי. היא מחכה לתשובה. נערכה שיחה ממושכת עם הגברת וערכנו איתה חשיבה לגבי פתרונות אפשריים בנקודת זמן זו, והיא צריכה לעדכן את העובדת הסוציאלית". 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "המקרה הועבר לטיפול צמוד של  הדרג הבכיר ביותר במשרד על מנת לבדוק את המסמכים שהועברו בעניינם ולבחון את אופן הטיפול במקרה. לאחרונה ועדת החריגים של משרד הבינוי והשיכון מצאה לנכון להגדיל לבני הזוג את הסיוע החודשי בשכר דירה, וכי כעת הם זכאים ל־1,640 שקל מדי חודש. נמשיך לסייע לבני הזוג בניסיון למצוא פתרונות נוספים".