אירוע מטריד התרחש בימים האחרונים בקו אוטובוס אגד שנוסע מרחובות לפתח תקווה. לדברי אחת הנוסעות היא הוטרדה וספגה קללות מנוסע חובש כיפה שחורה, שלבושה לא היה לטעמו. האישה פנתה לעזרת הנהג, שהגן עליה, למרות שבמקום החל עימות מילולי חריף.

אוטובוס. אילוסטרציה: אדווה חולי

האירוע התרחש ביום חמישי האחרון. נוי, תושבת לוד, עלתה על קו 249 מרחובות לפתח תקווה. "לבשתי שמלה שחורה שהגיעה לי עד למעל לברך", היא מספרת. "התיישבתי באחד הכיסאות הבודדים, ובאלכסון אלי ישב אדם חובש כיפה שחורה. הוא בחן את גופי, התעכב על אזור הרגליים וצעק את המילים: 'גועל נפש', תוך כדי שהוא שולח אלי מבט מלא זעם. אז הוא התחיל למלמל דברים על זונות. בניגוד למנהגי החלטתי שאני לא שותקת ולא משפילה מבט", היא אומרת.

נוי דרשה מהאיש לא לדבר אליה, ואז לדבריה הוא החל לצעוק ולעשות תנועות ידיים מאיימות. "קמתי לנהג ואמרתי לו שיש פה גבר שמטריד אותי מינית. דרשתי שיסגור את הדלתות ויסע לתחנת המשטרה". נהג האוטובוס התייצב לצידה, וניסה לפייס אותה. "הוא אמר לי שהאיש הזה לא בסדר בראש ושלא אתייחס אליו, אבל אמרתי לו שזה לא מעניין אותי, ואולי כך ילמד לכבד את נוסעי האוטובוס".

בשלב זה הצטרף לאיש המקלל אדם נוסף והגן עליו באומרו שהוא אדם דתי והלבוש של האישה אינו מכבד אותו. "הודעתי להם שזה לא מעניין אותי מה הם חושבים, ובמרחב הציבורי אני יכולה לשבת איפה שארצה וללבוש מה שארצה", היא מוסיפה. 

לדברי האישה, כל אותה עת עמד נהג האוטובוס לצידה, ואמר לאיש הצועק והמקלל שאם לא יירגע הוא אכן ייסע לתחנת המשטרה. "חששתי שתתפתח תגרה אלימה, אז נשארתי לעמוד ליד הנהג", ממסשיכה האישה, ומספרת שגבר אחר הציע לה את מקום הישיבה שלו, אך היא סירבה לעבור מקום. "התחילה מהומה באוטובוס, חלק מהנוסעים והנוסעות נעמדו לצדי וחלק תקפו אותי".

צילום המחשה: אדווה חולי

את שאר הנסיעה העבירה האישה לצד הנהג מחשש שתותקף. "הייתה חוויה לא נעימה אבל חשובה עבורי ברמה האישית ולמרות שירדתי מאוד נסערת מהאוטובוס, שמחתי לדעת שהנהג גיבה אותי ושגברים נוספים נעמדו לצידי", היא אומרת, ומסכמת בפנייה לנשים: "אני משתפת את הסיפור הזה כדי לבקש שלא תשתקו, תעמדו על שלכן, ואם מישהו או מישהי מחליטים 'להעמיד אתכן במקומכן' במרחב הציבורי על רקע הלבוש שלכן, או שאתן עדות להתרחשות כזו - אל תתנו לה לעבור בשתיקה, תשיבו מלחמה ואולי נצליח להקטין את מימדי התופעה". 

מחברת 'אגד' נמסר בתגובה לאירוע:

"מצופה מהנהג להפעיל שקול דעת כפי שנעשה במקרה זה בו בחר להתייצב לצד הנוסעת ולהגן עליה ומצד שני בשל היכרות עם מצבו הנפשי של הנוסע הקבוע החליט שלא לעכב לשעות את יתר הנוסעים, בדרך של סטייה מהמסלול ונסיעה לתחנת המשטרה. בפני הנוסעת עדיין שמורה האפשרות לגשת לתחנת המשטרה בעצמה ולהגיש תלונה ככל שהיא סבורה שכך נכון לעשות.

"עם זאת יודגש, במקרים חריגים שיש בהם סכנה לשלום הציבור או איום ממשי כנגד הנהג נהלי אגד קובעים כי על הנהג להזמין ניידת או לנסוע לתחנת המשטרה הקרובה".