הבחירות ברשויות המקומיות מתקרבות, ושיקול חשוב שכדאי לקחת בחשבון לפני שבוחרים את מובילי הדרך לשנים הקרובות הוא עד כמה העיר טובה לעסקים. לצורך כך דירגה חברת 'דן אנד ברדסטריט ישראל', המתמחה בניתוח עסקי, את הרשויות המקומיות בישראל, לפי המדד העסקי. 

לא מעט דובר לאחרונה על התרחבות העיר, הוספת יחידות דיור וצורך ממשי בהוספת שטחי מסחר, דבר שבעירייה עמלים עליו. בשנים האחרונות נבנו בעיר מספר שטחי מסחר חדשים וביניהם בפארק הורוביץ מתחם יוחננוף החדש ולצדו מתחם רמי לוי, ברחובות ההולנדית הוקם קניון, מתחם תחנת הדלק החדש על דרך אצ"ל נמצא בבנייה וברחבי העיר צצים עוד ועוד מתחמים לעסקים. 

קניון רחובות | צילום אביגיל קדם

ככל הנראה אלה הנתונים שהציבו את רחובות כעיר השלישית ברשימת הערים הטובות לעסקים מבין הערים הבינוניות (הדירוג נעשה בהשוואה לערים בסדר גודל דומה). ראשונה ברשימה הזו ניצבת מודיעין דורגה ואחריה גבעתיים ורחובות. בראש רשימת הערים הגדולות ניצבות ירושלים, פתח תקווה ותל אביב. 

הנתונים מלמדים על כך שבשנה האחרונה מדד סגירת העסקים בעיר עמד על 4.9% בלבד, ואילו אחוז פתיחות העסקים החדשים הינו 7.5%. סה"כ 2.6% מכלל העסקים בעיר בשנה החולפת הם עסקים חדשים שנפתחו השנה. 

על פי הנתונים במרבית ערי הפריפריה באזור הצפון והדרום, יש גידול נטו שלילי: יותר עסקים נסגרו מאשר נפתחו. לעומת זאת באזור ירושלים והסביבה התפתחות העסקים חיובית ואף עולה על אזור המרכז. ברחובות כאמור המצב חיובי ומלמד שיותר עסקים נפתחו מאשר נסגרו. 

צח ברקי, סמנכ"ל בכיר מנהל אגף כלכלה, מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט, מסביר: "ניתן לאמוד את תפקודם של ראשי הרשויות המקומיות לפי התפתחות העסקים בעיר, כמו למשל אחוז הגידול נטו בכמות העסקים. תפקידה של הרשות המקומית בהקשר הזה הוא מכריע, היות והיא זו שיכולה להשפיע על התפתחות העיר, על מיתוגה, על משיכת אוכלוסייה חזקה, על רמת השירותים העירוניים, על תמהיל בניה נכון ועל הגדלת מקומות התעסוקה בעיר".