עידן (24) ויגל (20) צברי, גדלו בשכונת אושיות ברחובות, והם גרים עם משפחתם בשעריים. כאשר הגיעו לגיל צבא היה להם ברור שהכיוון הוא מסלול צבאי משמעותי, אבל מאחר וגדלו בבית דתי, בחרו להתגייס למסלול החרדי בצה"ל. "אנשים פחות מכירים את המסלול הזה", הם אומרים ומבקשים לספר איך זה נראה בפנים. 

יגל ועידן צברי. "זורקים עלינו בקבוקי תבערה, מכונות כביסה ומקררים | צילום: דובר צה"ל

"מאז שהיינו קטנים אבא השריש בנו את הצבא, את החשיבות של השירות ואת החשיבות של לתת מעצמנו המון", אומר עידן צברי, מפקד פלוגה בגדוד 'נצח יהודה'. "הוא התחיל בגולני וכרגע הוא סגן אלוף במילואים, ואחינו הבכור הוא קצין במג"ב".

אז למה אתם בחרתם במסלול החרדי בצבא?

עידן: "אנחנו באים ממשפחה דתית לאומית, מסיבות של דת רציתי מקום שישמור על צביון דתי. הפלוגה מורכבת מאנשים איכותיים מאוד וטוב לי פה". 

במקרה של אחיו הקטן, יגל, כיום עוזר מפקד מגמה בגדוד 'נצח יהודה', השתלשלות האירועים הייתה סבוכה יותר. הוא החל את דרכו בצבא כשהוא חדור מוטיבציה להיות לוחם. אך בעיות בריאות מנעו ממנו לעשות זאת.

"מאוד רציתי ללכת לקצונה", מסביר יגל. "נתנו לי לנסות להיות לוחם אבל האסטמה התגברה עליי וזה פשוט לא עבד". בשלב הזה נכנס אחיו הגדול לתמונה ושכנע אותו להצטרף אליו למסלול החרדי. "אני נמצא היום במקום טוב ושמח שנמצא שם, אני יכול לתת מעצמי הרבה, ואת כל זה קיבלתי מהחינוך שלי, מהבית", מסביר יגל שאינו שולל נגדות ביום מן הימים

'נצח יהודה' הוא אחד ממסלולי הגיוס לצה"ל המיועדים עבור חרדים. הבולט במסלולים אלה הוא גדוד 97 המשתייך לחטיבת כפיר, מה שנקרא בעבר הנח"ל החרדי.

איך נראה השירות שלכם במסלול הזה? 

עידן:"כמות המבצעים פשוט מטורפת. רק אתמול, כמות הדברים שנזרקו עלינו מדהימה. זורקים עלינו בקבוקי תבערה, מכונות כביסה, מקררים. אפילו אופנוע זרקו עלינו. זה מה שאנשים לא יודעים, אבל זו המציאות שאנחנו מתעסקים איתה כל לילה בתחום הטרור באיו"ש". 

"המוטו של הגדוד הוא 'נעלה, נילחם ונצליח', זה החזון", אומר יגל. "שלושת המילים האלה באות לומר לנו שיש קשיים ומסעות אבל אתה נלחם ומנצח. כמה שהמציאות לפעמים קשה". 

לסיכום מספר יגל בחיוך שהוא לא רק חייל אלא גם זמר, ובקרוב יוציא סינגל חדש המיועד לזרם הדתי. "אני שר את המילים והן מחזקות אותי, גם בצבא ובסיטואציות לא פשוטות, הן ואומרות לי תתמודד, זה חלק מהחיים", הוא אומר.