צילום המחשה: shutterstock

הסיפור שהסתיים השבוע בהרבה מאוד כסף החל לפני מספר שנים, כאשר סגן מנהל בחברת בנייה גדולה ומוכרת ברחובות, המספקת שירותים לקבלנים, יצרנים וחברות לשיקום מבנים, סיים את עבודתו בחברה. הוא הקים יחד עם אחרים חברה דומה לזו שעזב, והפך למעשה למתחרה שלה. 

התחרות בין שתי החברות קיבלה תפנית כאשר לפי פסק דין שהתקבל השבוע בבית משפט השלום ברחובות, הוצאו מהחברה החדשה שני מכתבים בדואר אלקטרוני ללקוחות החברה "הישנה".

במכתבים הללו הואשמה החברה במעשים פליליים. על פי אותם מיילים, הוזהרו הלקוחות מכך שבחברה קיימת לכאורה "תרבות גניבות" שעלולה להוביל למוות, כיוון שנטען שמדובר בגניבת פיגומים, המשמשים בענף הבנייה את הפועלים כשהם עומדים עליהם מחוץ למבנים גבוהים ומבצעים בהם שיפוצים חיצוניים.

בבית המשפט טענה החברה, ששלחה את המיילים, שהייתה לה חובה מוסרית לשלוח את הדברים ולהזהיר את הלקוחות. מנגד טענה חברת הבנייה  הוותיקה, שהחברה המתחרה לא הצליחה להוכיח את מה שהיא טוענת באותם מיילים, ואף ציינה שמאחר וסגן המנהל לשעבר טוען שהיו גניבות, מדוע לא עשה דבר כדי להפסיקן בזמן שעבד בחברה.

הנושא כאמור הובא לדיון בבית המשפט, שם נפסק שהמכתבים היוו לשון הרע. לדברי השופט החברה השולחת לא הצליחה להוכיח את טענותיה על גניבה, ולכן נפסק שהחברה והעומד בראשה, ישלמו כל אחד בנפרד 150,000 שקלים פיצויים בגין לשון הרע, בתוספת 18,000 שקלים שכר טרחת עורך דין.

"יש מחיר להכפשות שווא". עו"ד שלומי וינברג | צילום יח"צ

כמו כן, נפסק כי עליהם לפרסם התנצלות במייל לאותם אנשים אליהם נשלחו המיילים המקוריים, ואם לא יעשו זאת ישלמו 50,000 שקלים נוספים.

"מדובר בפסק דין חשוב המשדר את המסר שיש מחיר להכפשות שווא וללשון הרע עסקית בין חברות מתחרות או בין יריבים עסקיים", אומר עו"ד שלומי וינברג שייצג את התובעת. "גם חברות ועסקים זכאים לשם טוב, וניסיון לפגוע במוניטין שלהם עלול להוביל לתשלום של פיצויים וצווים שונים והערכאות המשפטיות", הוסיף.