צרכנייה. אילוסטרציה (צילום ארכיון: לירן טטרו)      

השבוע הוגש כתב אישום כנגד בעלי מכולת בשכונת מרמורק בעיר, זאת לאחר שבביקורת של המפקח על המחירים במשרד הכלכלה התגלה כי הוא מוכר מצרכי יסוד במחיר שעולה על המחיר שנקבע להם על פי חוק.

אין זו פעם ראשונה שביקורת מטעם הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, מתבצעת ברחובות, ובשנה האחרונה הוגש כתב אישום גם כנגד בעלי מכולת בשכונת חבצלת.

על פי המתואר בכתב האישום, החוקרים מטעם משרד הכלכלה הגיעו למכולת במפתיע, ובדקו את מחירי מוצרי היסוד. אז התברר להם, לפי כתב האישום, שהמחירים גבוהים מהמותר. בחלק מהמקרים מדובר באגורות בודדות, ובחלק אחר במספר שקלים. 

כך למשל קצפת עמידה נמכרה ב-6.20 שקלים במקום 5.95, גבינה לבנה סקי 5% נמכרה במחיר של 5.50 שקלים במקום 4.60, חמאה 100 גרם נמכרה במחיר של 3.92 שקלים במקום 3.80, חלב קרטון עם פקק 1% נמכר במחיר של 5.55 שקלים במקום 5.40, גבינה לבנה 500 גרם נמכרה ב-12.25 שקלים במקום ב-9.20 ולחם אחיד נמכר ב-5.15 שקלים במקום ב-5.07. 

על פניו מדובר בפערים קלים במחיר, אך כאשר מדובר במוצרי יסוד, החוק אינו מאפשר כל חריגה. על כל המוצרים בפיקוח להימכר בכל מקום באותו המחיר.

משרד הכלכלה והתעשייה הגיש כתב אישום לבית המשפט השלום ברחובות, ובו נטען שבעל המכולת עבר 11 עבירות עבירה (מספר המוצרים בהם נמצאה חריגה במחיר). הוראת החיקוק בגינה הואשם היא מכירת מצרכים במהלך העסק במחיר העולה על המחיר הקובע, בניגוד לסעיפים 11(א) ו-34(א) לחוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים תשנ"ו.

מוצרים מפוקחים (צילום: ידיעות אחרונות)