תחנת שינוע אשפה ליד רחובות ההולנדית | צילום שי אלבלינג

  

 תושבים בשכונת רחובות ההולנדית פנו לאחרונה לעירייה בדרישה לטפל בהעברה של תחנת שינוע אשפה הממוקמת בפאתי השכונה.

מדובר בתחנה לשינוע אשפה תעשייתית הנמצאת באחריות המחלקה העירונית לתברואה, הפועלת במקום מזה כעשור, אולם רק בשבועות האחרונים החלו תושבי השכונה לסבול ממטרדי הריח הבוקעים ממנה, כנראה בגלל התרחבות השכונה. בנייני מגורים חדשים שנבנו בקרבת התחנה אוכלסו והקרבה בינם לבין התחנה גורמת להגעת ריחות חריפים לכיוון דירות המגורים בשכונה.

בנוסף טוענים תושבי האיזור כי מטרדי הריח המגיעים מכיוון התחנה משפיעים לרעה גם על תלמידי חטיבת הביניים השכונתית על שם 'הרצוג', הממוקמת במרחק של עשרות מטרים בלבד ממתחם תחנת השינוע.

"קצת מוזר שבעירייה כמו שלנו מתנהלים דברים בצורה כזו", אומר אבירם גרובר, תושב השכונה, ששניים מילדיו לומדים בבית הספר. "יש שם תחנה להעברת אשפה שאליה מגיעה אשפה מאיזור התעשייה הסמוך, וכנראה שהפעילות במקום הורחבה, אחרת קצת קשה להבין מדוע התחלנו פתאום להריח את הסירחון".

לדברי גרובר, במהלך שעות אחר הצהריים מגיעים גלי ריח האשפה עד לבניינים המזרחיים ברחוב הר הצופים בשכונה, הממוקמים במרחק של כ־200 מטר ממתחם תחנת שינוע האשפה.

"כל מה שמפריד בין הזבל לאוויר ולסביבה הן כמה יריעות יוטה ירוקות שתלו שם על הגדר, וזה ממש לא לעניין", אומרת סימה חג'בי, תושבת השכונה. "אם המקום מפיץ כאלה ריחות צריך לעשות מעשה רציני ולאטום אותו כמו שצריך".

בשבוע שעבר פנו תושבים מהאיזור לוועד השכונה בבקשה לטפל בנושא בהקדם מול העירייה.

"התחנה הזו היתה רחוקה מאיתנו בעבר, אבל היום היא ממש צמודה לשכונה וזאת בעיה", אומר גרובר. "הבעיה עם הריחות האלה היא שמדובר למעשה בגזים שנפלטים לחלל האוויר וממלאים את האוויר שלנו פה במשך כל שעות היממה ועל עד כמה שהדבר מזיק צריכים בעירייה לתת את ההסברים".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "האתר מצוי תחת פיקוח מתמיד של המשרד לאיכות הסביבה, והעירייה פועלת עימו בשיתוף פעולה מלא. הטענות בדבר ריחות ייבדקו".