פסולת הבנייה בקריית משה | צילום אבי מועלם

עסק שפועל בשנים האחרונות סמוך לשכונת 'בנה ביתך' בקריית משה ברחובות וגורם למטרד לתושבים, ממשיך לפעול ללא רישיון על קרקע חקלאית באין מפריע, זאת למרות תלונות חוזרות מצד תושבי האיזור, שטוענים לאוזלת ידה של העירייה.

מזה שמונה שנים תושבי השכונה סובלים, לטענתם, מעסק בתחום ההנדסה ופונים לעירייה בבקשה להפסיק את הרחבת פעילותו, בשטח של 21 דונם הצמוד לשכונה. בשנים האחרונות העסק התרחב כל כך, עד שכל כמה דקות עוברת משאית בכביש הצר של השכונה, וכן טרקטורים ומכונות שעוסקות בהפרדה וגריסה של פסולת בנייה, הפועלים בכל שעות היום. האבק, הרעש והסכנה מהמשאיות הפכו לטענת התושבים לבלתי נסבלים.

"עכשיו העירייה שיווקה פה קרקעות לבנייה בצמוד", הם מספרים. "האנשים שרכשו פה קרקעות לא יודעים מה מחכה להם".

הררי חול

שכונת 'בנה ביתך' הוקמה לפני כ־20 שנה בפאתי שכונת קריית משה. מדובר בבתים צמודי קרקע, כאשר הרחוב האחרון בשכונה, רחוב אמנון ותמר, צופה אל שדות קיבוץ קבוצת שילר.

תושבי השכונה מספרים שכשהגיעו למקום, בשטח שמול השכונה עבדו שני טרקטורים, והם ידעו כי המקום שייך לאנשים שירשו את השטח מאביהם.

יחסי השכנות היו טובים, אך עם השנים בשטח הגדול נוספה עוד ועוד פעילות במהלך היום, ולאחר כמה שנים החלו להגיע למקום משאיות באופן יומיומי, כשהן חולפות בכביש הצר והקטן של השכונה וקצב כניסת המשאיות רק הלך וגבר.

התושבים התלוננו על המצב למינהל, וכן על כך שבשטח החקלאי הוצבו מבנים יבילים רבים ששימשו כמחסנים ומשרד.

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה 'שורקות' הגישה בשנת 2011 כתב אישום נגד בעלי השטח, ורק בשנת 2015 הגיעו הצדדים להסדר טיעון שעל פיו כל אחד מבעלי השטח ישלם 40 אלף שקל ויימנע מהעבירות שבהן הורשע בתחום התכנון והבנייה.

הר חול. קוני הדירות החדשים לא יודעים | צילום אבי מועלם

"בעשר השנים האחרונות יש כאן הרבה יותר טרקטורים", אומרת השבוע תושבת השכונה, המתגוררת מול המפעל. לדבריה, אם לא די בכך שישנם טרקטורים שפועלים במקום בכל שעות היום מבוקר ועד הערב, בשש השנים האחרונות גדלו הררי החול שנערמים במקום והם גבוהים כבניין בן שלוש קומות, מסתירים את הנוף ומאבקים את הבתים ואת הכביש.

"הבאנו את כל מנהלי האגפים, את מנכ"ל העירייה, והבטיחו שיטפלו בבעיה ולא טיפלו", היא מספרת. "לפני שבנו את שכונת 'רחובות הצעירה' אמרו שיעזרו לנו. אנחנו כל הזמן מתקשרים לפיקוח. זה ממש מטרד, יש כאן ערימות חול ענקיות. התקשרנו למשטרה הירוקה, נפגשנו עם ראש העירייה, אבל כלום לא עזר".

השכן שלה, מספר גם הוא כי תושבים פנו עשרות פעמים לעירייה בנושא ונותרו ללא מענה. "עם מי לא דיברנו? נפגשנו עם ראש העירייה, ניסינו למצוא פתרון, פנינו למבקר המדינה, שמו שלט 'אין כניסה למשאיות' ותוך יום הוא נעקר. אמרנו להם שילדים הולכים פה בכל יום לתחנת האוטובוס. בשבת ילדים עולים על ערימות החול והאבנים, ואם משהו יקרה שם לילד?".

"פועל ללא היתר"

לאחרונה החליטו התושבים להתאגד, החתימו תושבים נוספים מהסביבה ושכרו יחד עורך דין שכבר שלח כמה מכתבי התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לעיריית רחובות, אך לא קיבל עליהם מענה. "אנחנו לא רוצים לפגוע לבן אדם בפרנסה, אבל הוא לא סופר אותנו", הם אומרים.

"מדי יום מגיעים עשרות משאיות וטרקטורים דרך הרחוב ופורקים חול, סלעים וברזלים מאתרי בנייה, וכל זאת כ־30 מטר מבתי התושבים", כתב עו"ד ליאור באזוב שמייצג את התושבים. "כה חמורים המפגעים האמורים עד כי בחלק מהמקרים התלוננו מרשיי כי משאיות עוברות עמוסות פסולת כגון בלוקים וברזלים שנשפכים בצדי הדרך ומסכנים רכוש וחיי אדם".

עוד הוא מציין במכתבו, כי בגשמים האחרונים הפך האיזור כולו לבוצי בעקבות יציאת וכניסת המשאיות מהמקום, וכי המצב כל כך קשה עד כי רכב הניקיון של העירייה אינו נכנס לרחוב. "נוצרה מציאות של פחד בקרב התושבים, אשר ילדיהם משחקים בסביבה והם חוששים לביטחונם".

'בנה ביתך'. הילדים הולכים בבוץ | צילום אבי מועלם

עו"ד באזוב מסביר כי אף על פי שמדובר בשטח ששייך לבעלי המקום באופן חוקי, הוא אינו מיועד לתעשייה, ובפועל כיום מדובר בשימוש לתעשייה.

"זה שטח חקלאי ולא לפסולת", מסביר עו"ד באזוב. "המקום פועל ללא היתר ומסכן חיי אדם". הוא מוסיף ומציין כי לאחרונה אנשים רכשו קרקעות בסמוך מאוד לערימות החול, לאחר שבחודש יולי 2017 יצא מכרז לבניית 42 וילות בשכונת בנה ביתך, רובן ברחוב אמנון ותמר, בצמוד למפעל המדובר. "הם רוצים לבנות בית והם לא מודעים לכך שיש להם כאן טרקטורייה ואתר לפינוי פסולת בנייה".

"פנינו אין ספור פעמים לעירייה", אומר התושב. "אי־אפשר לפתוח חלונות, הילדים שלי שהיו משחקים מתחת לעץ התאנה היום בכלל לא יכולים לצאת לכיוון, ויש פה מכונות שמוסתרות מאחורי ערימות החול שגורסות את פסולת הבנייה כל היום. תתארו לכם מה זה לשבת בבית וכל היום לשמוע מכונות שגורסות כבישים ואספלט", הוא מסכם בייאוש.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "הנושא מוכר ומצוי בטיפול. מאז שהשטח עבר למרחב התכנוני של רחובות, נעשו מספר ניסיונות לפתרון הסוגיה. כמו כן, מפקח בנייה מטעם עיריית רחובות ביקר לאחרונה במקום ותיעד את השטח. מכתבי התראה וזימון לחקירה יישלחו בגין שימוש חורג. לאחר איסוף חומר הראיות יוגש דו"ח למשפט לתובעת העירונית".

למרות בקשות חוזרות, בעלי השטח לא מסרו תגובתם.