העבודות בבית העלמין בעיצומן | צילום פרטי

בית העלמין 'מרמורק שעריים' יגיע בתקופה הקרובה לתפוסה מלאה. בבית העלמין נערכים אנשי חברה קדישא ליום שאחרי, ומכינים את השטח לקראת עתיד גבה קומות, כאשר את הרגעים הקשים של ליווי המשפחה בפרידה מיקירם, עושים מתנדבים.

בבית העלמין 'מרמורק-שעריים', הפועל במקביל לבית העלמין המרכזי ברחובות, עובדות שתי חברות קדישא: שעריים ומרמורק. מאחורי שתיהן עומדים מתנדבים אשר מקדישים מזמנם ומרצם בהתנדבות למען המשפחות האבלות וחסד המצווה האחרונה. כעת יצטרכו להכין את האבלים לקראת שיטת הקבורה החדשה. 

 "מעמד הלוויה הוא מעמד לא פשוט עבור בני המשפחה", מספר איתי בדישי פעיל בחברה קדישא שעריים. "בני המשפחה נמצאים ברגשות מאוד מעורבים ולפעמים צריך להיות מאוד מאופק". אומר בדישי, שגם סבו, דוד בדישי המנוח, התנדב שנים רבות בבית העלמין. 

בדישי, כמו גם יששכר חראזי, יו"ר חברה קדישא שעריים, יודעים שההתמודדות מול הקבורה בקומות לא תהיה קלה. "בקרוב ייגמרו עתודות הקבורה בבית העלמין, וכבר נרכשו חלקות נוספות באזור על מנת להרחיבו, אנחנו מקווים כי התוכניות יאושרו בהקדם וכבר נצא לעבודה בשטח על מנת להכשיר מקומות קבורה חדשים", אומר חראזי.

גם בחברה קדישא 'מרמורק', מספרים שזה הכיוון שאליו נושבת הרוח. בנימין שרעבי, העומד בראשה, כממשיך דרכו של אביו, מספר שגם הוא פועל הוא למען הרחבת בית העלמין. לפי התכנון שהוא מציג, בעתיד הקרוב יחלו עבודות פיתוח והכשרת מגרש צמוד לחלקה הקיימת היום.

לדבריו, בחלקה החדשה יוכנו קברים לקבורה דו קומתית וכן קברים לקבורה רגילה. עוד אמר ש-"אופציית הקבורה הדו קומתית, הקיימת כבר ברוב בתי העלמין בארץ, תאפשר רכישת קברים תהיה זולה יותר, אף המצבה תהא עבור שניים ובכך ייווצר חיסכון גדול".

בשכונה מקבלים את הבשורה ברגשות מעורבים. בשורת 'הקומות' אינה אהובה בציבור, אך יש מי שמבקש להסב את תשומת הלב דווקא לעושים במלאכה.

"לא אחת יצא לי מקרוב מאוד לראות את עבודת הקודש שכל החבורה הזאת, עושה וראוי להזכיר גם את הנשים שמתנדבות ולוקחת חלק בפעילות", אומר יוני עפג'ין, יו"ר שכונת אפרים. "לא סתם מגדירים את כל הפעילות הזו כ'גמילות חסד של אמת' שכן אין, ואני חושב שצריך פעם אחת להגיד תודה גדולה ולהוקיר את כל אלו שעושים מהלב ובמסירות רבה את הלא מובן מאליו".