מתחילת השנה נהרגו 16 פועלים. בית הספר ניצני המדע | צילום: יזהר כרמון

   

שלשום (שני) קרסו הפיגומים בבית הספר 'ניצני המדע' בעיר וכעת קוראים פעילי המרכז לצדק חברתי לראש העיר שלא לשבת בחיבוק ידיים ולפעול בנושא הבטיחות באתרי בנייה בעיר.

"חשנו את הסכנה קרובה מאוד כאשר פיגומים בבית הספר 'ניצני המדע' קרסו ורק בנס אף ילד או פועל לא נפגע. הדבר ממחיש שוב את חשיבות המעורבות של הרשות המקומית באחריות על ביטחון תושביה", אומר השבוע יזהר (איזי) כרמון, מנהל המרכז לצדק חברתי רחובות.

"אנו יוצאים בקריאה לראש העיר לא לשבת בחיבוק ידיים ולפעול בנושא", הוא אומר ומספר על מקרה נוסף שארע לאחרונה ובו פעילי המרכז לצדק חברתי ברחובות זיהו ברחוב לוין אפשטיין אתר בנייה עם הפרות בטיחות שניתן לראות בעין לא מקצועית מחוץ לאתר - פועלים ללא קסדות, מעקות ופיגומים לא שלמים".

כשהעמיקו בבדיקה לגבי האתר גילו לתדהמתם שהאתר כלל לא רשום אצל מינהל הבטיחות - זאת אומרת שהאתר כלל לא זכה לאישור בנייה של משרד העבודה.

בעקבות פנייה של הפעילים למינהל הבטיחות, המפקח הוציא צו שיפור לקבלן המבצע ובו דרישה למינוי מנהל עבודה, ונשלח מפקח מטעם מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של מחוז תל אביב.

"האחריות על הבטיחות בעת הקמת בניינים, בדגש על בטיחות הציבור מוטלת גם על הרשות המקומית", אומר כרמון. "על הרשות לחייב את היזמים להודיע למינהל הבטיחות על פעולת בנייה כדי שהמדינה תדע על קיומם ותוכל לפקח עליהם, ולהציב שורת תנאים בהיתרי הבנייה שמבטיחים את בטיחות התושבים סביב אתר הבניה והעובדים בו".

מתחילת השנה נהרגו 16 פועלי בניין ובחמש השנים האחרונות למעלה מ-200 מצאו את מותם בתאונות לא מחויבות המציאות. המדינה מקצה משאבים דלים ביותר למאבק בתופעה, בפועל ישנם 15 פקחים בלבד הפועלים על יותר מ-13,000 אתרי בנייה, לפקחים אין אפילו רכב איתו יכולים להסתובב.

"אנו מזהים את הרשויות המקומיות ואת המרכז לשלטון מקומי כגורם שיכול לסייע מאוד במאבק בתופעה, אם הפקחים שכבר קיימים היום ברשויות יבדקו במקומות שאליהם מגיעים גם ענייני בטיחות ברורים ופשוטים אנו מאמינים כי אפקט ההרתעה אל מול אותם קבלנים, שמעדיפים לחסוך בעלויות, יגדל משמעותית".

תגובת עיריית רחובות תובא כאשר תתקבל