צילום: shutterstock מי שהיה בקרבת 'בית העם' ברחובות במוצאי שבת האחרונה, התפלא לראות מאות חרדים העושים דרכם בהמוניהם לעבר האולם הראשי, שבו התכנסו גדולי הרבנים, שביקשו לעורר קול צעקה במגזר תחת האמרה "מחשבים מסלול לחיים" ו"מרחיבים את גבולות הקדושה". בסוף הערב אנשי המגזר אף התבקשו לחתום על מסמך ובו תנאים לשימוש ברשת ובסמארטפון.

המועצה הדתית מכריזה מלחמה על בשר חזיר

נראה כי עולם הטכנולוגיה והוירטואליה אינו זר לפחות לחלק מהקהל, ועם זאת, המונים הגיעו להיכל התרבות. במשך קרוב לשלוש שעות שמעו באי הכנס מפי הרבנים על "האסונות הגדולים" שהמכשיר, שהפך לחלק בלתי נפרד משגרת החיים, מייצר עבור הציבור הרחב. בזה אחר זה עלו לנאום הרבנים, כאשר בין נאום אחד לשני, ניסו המארגנים להלהיט את הנוכחים בסרטוני וידיאו המציגים את התוצאות ההרסניות לדבריהם, של השימוש במכשיר הטלפון החכם על כל חידושיו.

זעקתו של הציבור החרדי סביב פלאי הטכנולוגיה, החלה להתעורר כבר לפני שנים, כאשר האינטרנט פרץ גם את גבולות הבית החרדי, בעיקר לאלה שעושים בו שימוש במקומות העבודה. אולם מה שעורר את חמתם של הרבנים הא המכשירים הניידים, שמעבר להיותם אמצעי תקשורת, הפכו לכלי של שיתוף תכנים בצורה חופשית, ולדעת הרבנים - פרוצה.

"משפחות התפרקו"
במגזר החרדי נדרשו כבר מזמן להכריע בשאלות הלכתיות סביב מכשיר הטלפון הנייד. על המכשיר לקבל את החותמת "כשר", שכן ללא אישור זה, לא ניתן לרכוש ולהחזיק בו בחברה החרדית. אולם עם הופעתו של הסמארטפון, המאפשר גלישה באינטרנט, נראה כי למרות כל החסימות שנעשו במכשיר, הן החלו להיפרץ. לראשי הציבור החרדי החל להגיע מידע על תכנים לא הולמים המועברים בין המכשירים, ובכך "משחיתים את אופיו האדוק של הציבור החרדי".

"התחלנו לקבל מידע על משפחות ובתים שהתפרקו, ואחרי שעשינו כמה בירורים הבנו שהבעיות התחילו בגלישה בסמארטפון", מסביר גורם בכיר ברחוב החרדי בעיר, שהשתתף בכנס.לדבריו, מקרה כזה אירע ברחובות במהלך השנה האחרונה במשפחה חרדית שבה הבעל נמצא במהלך כל שעות היום בישיבה, ואשתו יצאה לעבוד בתחום ההייטק. "בהרבה משפחות אצלנו זה מה שמקובל: האישה יוצאת לעבוד ולפרנס, בעוד שהגבר לומד בישיבה", מוסיף אותו גורם.

לטענתו, האישה החלה לעבוד במקום הדורש חיבור לאינטרנט, ולאחר שגלשה במספר אתרים שאינם הולמים, היא החלה להתחבר לעולם החילוני. "כיום היא עזבה לחלוטין את עולם הדת, ויחד עם שני ילדיה עזבה את הבעל".

מקרים אלה אמנם מועטים, אולם גם הרבנים מספרים על יותר ויותר מקרים חריגים שמגיעים לאוזניהם, מה שהצריך את התארגנות הבהולה של הכנס.
"מכשיר הסמארטפון צמוד היום לאדם בכל מהלך היום", אומר אחד ממארגני הכנס, הרב רפאל מאיר. על פי התקנות בקרב המגזר, אמנם ישנה פרוצדורה להכשיר מכשיר זה, אולם הוא ניתן רק לאנשים שחייבים אותו בזמינות אל מול שליחת דואר אלקטרוני, או אפליקציות מאושרות בלבד. "בחור ישיבה הלומד כל היום בכולל לא צריך את המכשיר הזה והוא לא יקבל לזה גם אישור. בסופו של דבר, אנחנו רוצים לשמור על הציבור שלנו מהצונאמי של האינטרנט ששוטף את כל העולם", הוא מוסיף.

דבריהם של הרבנים שנאמו בכנס היו מופנים בעיקר אל הנשים, שבמקרים רבים הן אלה שנחשפות באופן מקרי לתכנים המופצים באינטרנט, או במכשירי הסמארטפון שהן מקבלות דרך העבודה.

לאחרונה נראה כי המאבק במכשיר החכם החל ללבוש צורה של היטפלות ברחובות לאנשים שמחזיקים במכשיר וקריאת קריאות גנאי נגדם. "אני מזהה אותם עוד לפני שאני מגיע לבית הכנסת", אומר גורם ברחוב החרדי בעיר. "רק מוציא את האייפון ומתחילות הצעקות: 'שייגעץ, שייגעץ'. זה מאוד לא נעים להרגיש מאוים בצורה הזאת".

הסיפור המלא בגיליון סופ"ש של 'ידיעות רחובות'