צילום: Shutterstock בית המשפט העליון דחה את ערעורה של תושבת איזור רחובות, שבנה הנער הוצא מחזקתה אחרי שהתברר כי אין בידה לטפל בו, וקבע כי עליו להישאר בפנימייה שבה הוא שוהה.

נימוקיהם של נציגי משרד הרווחה נגד השבת הנער לביתו הצליחו לשכנע את בית המשפט העליון, שבצעד חריג דחה את בקשת האם להחזיר אליה את בנה.
מההחלטה שניתנה בשבוע שעבר עולה, כי אף כי מדובר בנער שנמצא בתחילת גיל ההתבגרות, קורות חייו היו יכולים למלא יומנים ארוכים של מסכת חיים קשה. הבעיות התחילו בגיל צעיר, כאשר נחשף לגילויי אלימות בין הוריו, שהתגרשו מאוחר יותר. גם כאשר עבר לחיות בבית סבתו המצב לא השתפר, והוא נעדר רבות מבית הספר.

בעקבות הערכות פסיכיאטריות שנעשו לו, הומלץ על אשפוזו בכפייה, לאחר שאובחן כי קיימת אפשרות שהוא סובל ממחלת נפש. גם בהמשך, כאשר ניתנה לו אפשרות לחזור למסגרת הלימודים, הדבר לא צלח, בין היתר מאחר שהגורמים המקצועיים הצביעו על כך שהאם נמנעת מלהוביל שינוי במצבו.

גם הניסיון לאבחן את הנער במרכז חירום לא עלה יפה, אחרי שהאם ובנה סירבו להצעה. בשלב זה הטיפול עבר לידיה של המשטרה, כאשר בית המשפט לנוער ברחובות הכיר בנער כ'קטין נזקק', דבר שחייב את הוצאתו מהתא המשפחתי."סמכותה ההורית של האם ירודה, וקיים חשש שאם בנה לא ישהה במסגרת בעלת גבולות ברורים, הוא עלול לפתח הפרעת אישיות", צוין בהערכה הפסיכיאטרית שנקבעה בעניינו.

האם, שלא קיבלה את רוע הגזירה, פתחה בהליכי ערעור לבית המשפט העליון כדי להחזיר את בנה הביתה. עם תחילת שנת הלימודים הנוכחית נקלט הנער בפנימייה, וזוהי הפעם הראשונה שמנהל מוסד מתאר את מצבו כחיובי ביותר. "הוא מתחבר לבני הנוער ולמדריכים", ציין בפני הגורמים המקצועיים במשרד הממשלתי. עם זאת, האם המשיכה בהליך הערעור, אולם זה כאמור הגיע בשבוע שעבר לישורת האחרונה, כאשר נדחתה בקשת רשות הערעור שהגישה לבית המשפט העליון.

"אכן, הוצאתו של ילד ממשמורת הוריו צריכה להיות המוצא האחרון, אך אפשר להתרשם כי מצבו של הקטין היה קשה. נעשו ניסיונות חוזרים ונשנים לתת מענה במסגרת הבית והקהילה שלא צלחו, וכעת יש ניצנים ראשונים של שיפור במצבו אשר אפשר לקוות כי יוסיף וישתפר", לשון ההחלטה.