צילום: Shutterstock מועדון 'השפיגל' בפארק המדע ברחובות ישלם פיצויים בסך 4,800 שקלים לתושב רמלה, שטען כי נאסר עליו להיכנס למקום מאחר שהיה לו זקן. בית משפט השלום ברחובות פסק כי בעלי המועדון נהגו בצורה מפלה במבלה בן 26 שהגיע עם בת זוגו לבילוי במקום.

לפני קרוב לשנתיים, בליל מוצאי שבת, המתין המבלה, המגדיר עצמו כאדם דתי שומר מצוות, יחד עם בת זוגו בפתח הכניסה למועדון, לאחר שחבר, הנמנה עם מפיקי האירוע, רשם אותם ברשימת המוזמנים למסיבה שהתקיימה באותו ערב.

הסלקטורית של המועדון בדקה אם שמו של המבלה מופיע ברשימה. היא הזמינה אותו להתקרב לכניסה, שם לטענתו אמרה לו שבפעם הבאה כדאי שלא יגיע עם הזקן שעל פניו. לטענתו, רגע לאחר מכן ביקשה ממנו להציג בפניה תעודת זהות, ולאחר שהבחינה כי הוא מתגורר ברמלה, השיבה לו כי היא אינה יכולה להכניס אותו למועדון. "מושפל והמום פניתי אחורה לחזור, תוך שאני צופה כיצד מבלים אחרים נכנסים למועדון ללא כל עיכוב או דרישה חזותית", טען בהמשך בתביעת הפיצויים שהגיש לבית המשפט.בתביעה צוין כי בחניית המתחם פגש המבלה חבר ששכנע אותו לחזור למועדון ואמר לו שמהיכרות אישית עם הסלקטורית, היא תסכים להכניס אותו בנוכחותו. אולם גם הפעם ההשפלה חזרה על עצמה. לטענתו הסלקטורית צעקה לעברו בנוכחות המוזמנים האחרים שהיו במקום, כי היא לא יכולה להכניס אותו למועדון עם הזקן שהוא מגדל. 'מצדי תלך הביתה, תתגלח ותחזור', הפטירה לעברו הסלקטורית. "כל בקשתי הייתה לבלות ערב נעים במקום שסברתי שהוא מקום בילוי איכותי ומהנה, דבר רחוק מהמציאות", ציין בתביעה, "במקום זה חוויתי סיוט ארוך שנמשך כמעט שעה, ונראה לי כנצח".

נציגי המועדון לא הכחישו כי מנעו את כניסתו של התובע, ואף הוסיפו כי הדרישה להופעה הולמת אינה אפליה אסורה, והיא לגיטימית וחוקית. "מבחינתנו זקן זו הופעה מרושלת", ציינו להגנתם וטענו עוד כי התובע לא אמר מעולם כי זקנו הוא חלק מדתו ואמונתו. "זוהי המצאה מאוחרת שלו", טענו בכתב ההגנה. בית המשפט דחה את טענות בעלי המועדון ופסק כי "חיוב אדם להתגלח, בין אם הוא מגדל זקן בשל אמונה דתית ובין אם מסיבה אחרת, מהווה התערבות שאינה הולמת ואינה ראויה בתפיסת הדימוי העצמי וחיוב לפעול על פי תפיסה אסתטית בלא כל הצדקה".

בעקבות זאת, קיבל בית המשפט את טענתו של התובע על ההשפלה ועל הבושה שנגרמו לו בשל סירוב הסלקטורית להכניסו, וגם בשל הרמת קולה וטון הדיבור שהפנתה אליו.

"הצדק יצא לאור", אמר השבוע התובע בתגובה לפסק הדין.