צילום: shutterstock נהג 'אגד' מרחובות הגיש לבית המשפט תביעה להכיר באירוע מוחי שלקה בו לאחר ויכוח קשה עם נוסעת כתאונת עבודה, לאחר שהביטוח הלאומי דחה את תביעתו.

נקמת הנכה בנהג שחנה בחניית נכים

מהתביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה בתל אביב, עולה כי התובע, נהג ותיק ב'אגד', עבד בעשור האחרון בקווים בעיר רחובות והכיר רבים מהנוסעים. במקרה שבגינו הוגשה התביעה, עלתה לאוטובוס אישה עם עגלת תאומים דרך הדלת האחורית והעבירה כרטיס חופשי חודשי דרך אחד הנוסעים, כדי שהנהג יחייב אותה בעבור הנסיעה. אולם מאחר שעל פי הנחיות חברת 'אגד' חייב הנהג לגבות תשלום גם בעבור העגלה, הוא ביקש ממנה לשלם לו על כך בנפרד. הנוסעת סירבה והחלה לצעוק על הנהג ולקלל אותו. "בסוף הנסיעה יחכו לך אנשים שיתחשבנו איתך", קראה לעברו.

הנהג סירב להמשיך בנסיעה עד שהנוסעת תשלם בעבור העגלה, והאוטובוס עמד במקום עם כל הנוסעים וחיכה. "בסך הכל רציתי למלא אחר הוראות החברה שלהן אני מחויב", הסביר הנהג, אך הצעקות, הקללות והאיומים שהמשיכה הנוסעת להפנות לעברו גרמו לו, על פי התביעה, סערת רגשות קשה.כתב התביעה ממשיך ומפרט כי לקראת סוף יום העבודה, כשהיה בדרכו לחניון האוטובוסים, הרגיש לפתע הנהג חולשה בצד ימין, סטה מנתיב הנסיעה ועלה על מדרכה. הוא החנה את הרכב והלך לביתו כדי לנוח, אך למחרת בבוקר, כששוחח עם נכדתו וענה לה באופן לא ברור, החליטו בני משפחתו לפנותו לבדיקה בבית חולים, ושם אובחן כי לקה באירוע מוחי.

בעקבות זאת פנה הנהג לביטוח הלאומי וביקש הכרה באירוע כבתאונת עבודה שנגרמה עקב הוויכוח עם הנוסעת, אולם בביטוח הלאומי דחו את תביעתו. "אין מדובר באירוע חריג, מאחר שבשגרת העבודה של נהג אוטובוס מתרחשים ויכוחים לעתים קרובות", טענו בביטוח הלאומי והוסיפו כי ייתכן שהאירוע המוחי נגרם על ידי מחלות רקע שמהן סובל הנהג.

עקב זאת החליט הנהג לפנות לבית הדין לעבודה. הוא הסביר כי לא סיפר לרופאיו על הוויכוח שקדם לאירוע המוחי. "כשהגעתי למיון ב'קפלן' הייתי כמו אילם, הדיבור לא היה דיבור", אמר בעדותו. "סיפרתי להם מה היה ולא חשבתי שהם חוקרים וצריך לספר להם מה קרה".

בתום הדיון בבקשה קבע בית הדין לעבודה כי מאחר שגרסתו של הנהג נתמכת בעדות נוספת של נוסעת שהייתה במקום בעת המקרה, ומאחר שגם במוסד לביטוח לאומי לא מכחישים שהאירוע המוחי התרחש בסמיכות לוויכוח הקשה באוטובוס, יש למנות מומחה שייתן חוות דעת רפואית שתבהיר את הקשר בין שני המקרים.