צילום: shutterstock הסדר טיעון בעניינם של הורים מכים מרחובות, התקבל השבוע בבית משפט השלום. ההורים הודו במיוחס להם והורשעו. על פי הטענות, הם היכו את בנם, כיום בן 12, במספר הזדמנויות, תוך שהם נוקטים נגדו באלימות קשה.

על פי כתב האישום, ההורים היכו את בנם בישבנו, טרקו את הדלת על ידו והשליכו עליו חפצים. למרות האמור, לא יישבו בבית הסוהר וזאת מאחר וקיבלו את הטענה כי מצבם הכלכלי הקשה הוא זה שהוביל למעשים. בנסיבות אלה הטיל על כל אחד מהם חצי שנת מאסר על תנאי.

על פי כתב האישום המתוקן, במסגרת הסדר הטיעון שנחתם מול הפרקליטות הוסרו חלק מהאישומים נגד ההורים, בנוגע למספר תקריות אלימות שהתחוללו בבית הנאשמים בין השנים 2013-2012.

מכתב האישום עולה, כי הבן, שחי עם אביו החורג יחד עם אחיו הקטן ואמו הביולוגית, היה נתון לעונשים שקיבל מצד הוריו, שהתבטאו באלימות פיזית.
באחד המקרים, כאשר הילד חזר הביתה בשעה מאוחרת, הכתה אותו אמו בישבנו.במקרה נוסף, כאשר הילד יצא לבלות עם חבריו, ולמרות בקשותיה של אימו שיחזור בשעות מוקדמות, הוא הפר את ההבטחה שנתן לה, שב הביתה בשעה מאוחרת מהרגיל והלך לישון. לפי כתב האישום, בשעה 5:00 לפנות בוקר, בעת שהילד הלך לכיוון השירותים, סגרה האם הכועסת את הדלת בחוזקה על ידו.

במקרה נוסף, נכנס לחדרו של הילד אביו החורג ולאחר שראה אותו ישן, הדליק את האור והשליך עליו בעוצמה את התיק שאחז בידו. כתוצאה מהשלכת התיק, נפלו מספר ספרים שהיו מונחים על מדף מעל ראשו של הילד, ופגעו בו. מכתב האישום, המייחס לשניים עבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, עולה שכתוצאה ממעשי ההורים סבל הבן ממצוקה נפשית, דבר שגרם לו להרטיב במיטתו.

עם תחילתו של ההליך המשפטי נגדם, הכחישו השניים את המיוחס להם. דחיית הדיונים בעניינם ושליחתם לשירות המבחן על מנת שיספקו עבורם חוות דעת, הובילו את פרקליטות מחוז מרכז ועורך דינם של השניים להסדר טיעון, שבמסגרתו סוכם כי כתב האישום יתוקן. האם מסרה לשירות המבחן כי ביצעה את המעשים מתוך התנהגות ספונטנית ולא מכוונה תחילה, ובית המשפט התחשב במצבה הכלכלי והנפשי.

הבן הועבר לפנימייה, שם על פי גורמי החינוך המלווים אותו הוא השתלב היטב. בשירות המבחן ציינו, כי הבן מגיע לחופשות בביתו והיחסים עם הוריו השתפרו.
"עושה רושם שהמשפחה עושה צעדים ניכרים לשיקום. הגם שמדובר במעשי אלימות כלפי קטין חסר ישע, שיש להגן עליו גם באמצעות ענישה מחמירה ומרתיעה, הרי שבנסיבות אלה העתירה המשותפת של הצדדים היא ראויה ויש לכבדה", אמרה השופטת עינת רון בגזר הדין, והטילה על כל אחד מהם חצי שנת מאסר על תנאי.