צילום: Shutterstock הסערה סביב ביטול טקס בני המצווה לתלמידי בית הספר של החינוך המיוחד 'לוטם' ברחובות הגיעה השבוע גם אל מעבר לים. אחת מהמנהלות החינוכיות בבית כנסת במדינת טקסס שבארצות הברית, העבירה מכתב ובו ביקורת קשה על התנהלותו של ראש העירייה, רחמים מלול.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

תחילת הפרשה לפני כשבועיים, אז קיבלו הורים לילדים הלוקים באוטיזם מבית ספר 'לוטם' הודעה, כי טקס בני המצווה שהיו אמורים לחגוג ילדיהם בבית הכנסת הקונסרבטיבי 'עדת עמנואל', בוטל על ידי ראש עיריית רחובות, רחמים מלול.

תלמידי בית הספר התכוננו לטקס בעזרתם של חברי 'התנועה המסורתית' במשך יותר מארבעה חודשים. הודעת ביטול הטקס הגיעה להורים יומיים לפני מועד האירוע, כשמנהלת בית הספר הודיעה להם כי אם של אחד התלמידים, הנחשבת לאדוקה, מתנגדת לטקסי דת אלטרנטיביים. בעקבות זאת פנתה האם למלול, וביקשה ממנו שיבטל את האירוע.

"ההרגשה היא שראש העירייה 'גנב את החגיגה' של הילדים", כותבת אילנה קנוסט, מנהלת חינוכית בבית הכנסת 'בית אל' בפורט וורת', טקסס. "בכוח, בחוסר רגישות, הרס ראש העירייה לילדים ולהוריהם אירוע מרכזי בחיים. הוא מנסה לכפות את דעותיו הדתיות בדרך הפסולה ביותר, והוא מחליט עבורם איך להיות יהודים, אך גורם בכך לחילול השם. זהו שימוש ציני בברית הבלתי מוסרית בין דת לפוליטיקה והתערבות במקום שאין לו סמכות".בתוך כך נודע, כי מלול, שביטל את הטקס המקורי, הציע להורים לערוך אותו בבית ספר 'המר' בסוף חודש יוני, כשהפעם ייערך הטקס על פי המתכונת האורתודוכסית ההלכתית.

מנכ"ל 'התנועה המסורתית', הרב מייקי גולדשטיין, פנה אף הוא למלול במכתב: "אני קורא לך להתעשת ולהסתכל על הכאב שגרמת לילדים עם מוגבלויות ומשפחותיהם. אני קורא לך לכבד את תושבי העיר ולא לכפות עליהם מנהגים שלא שלהם. לאורתודוכסיה, שהיא מיעוט בעולם היהודי, אין שום בעלות על היהדות".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "לראש העירייה אין שום התנגדות שכל הורה יפעל על פי דרכו ואמונתו ויקיים טקס עלייה לתורה בכל מקום בו הוא חפץ, אולם טקסים רשמיים במסגרת בית הספר, צריכים להיות מקובלים על כלל ההורים. על אחת כמה וכמה, כאשר תנועות כאלה ואחרות נכנסות לבתי הספר ומציעות לקיים טקסים בניגוד לדעת הורים. במקרה זה, הורים בבית הספר הביעו את התנגדותם כבר בעבר לקיום תוכנית חיצונית מטעם תנועה דתית, ואף יצאה עקב זאת הנחיית אגף החינוך לבית הספר לקיים פגישת הורים ולהגיע להבנות באשר לתוכנית שתתקיים השנה. דבר שלא בוצע בפועל. נכון להיום, אגף החינוך גיבש תוכנית חדשה, שטרם הוצגה להורים. לפיכך, טרם שמענו את עמדתם עליה".