צילום: המשטרה התעוזה של בני הנוער והשימוש ההולך וגובר בסמים מכל הסוגים, חצו השבוע עוד קו אדום. המשטרה פשטה על ביתו של תיכוניסט מרחובות המוגדר כ"בן טובים", ומצאה בביתו מעבדה לגידול פטריות הזיה שאותן התכוון, על פי החשד, למכור לבני הנוער שאותם הוא פוגש כדרך קבע בבית הספר או לאחר שעות הלימודים. מעצרו הוארך השבוע על ידי בית משפט השלום בראשון לציון.

זייפה לה ולחבריה תעודות זהות ותשלם
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

לפחות שני תיקים העוסקים בייבוא סמי הזיה וגידולם כפטריות, נמצאים על שולחן חוקרי מחלק הנוער בתחנת משטרת רחובות, ונראה כי גם המנוסים שבצוות החקירה הופתעו השבוע לנוכח ההיקף החריג, לדבריהם, של המצרך, שהפך ל"להיט" בקרב בני נוער בעיר ובסביבתה.

מעבדת גידול פטריות ההזיה התגלתה, כך עולה, משיחות עם חוקרי הנוער, די במקרה, זאת לאחר שכוונתם העיקרית הייתה דווקא לחשוף תופעה נוספת ההולכת ומתפשטת בעיר: זיוף של מאות תעודות זהות, המיועדות כולן לבני נוער המבקשים להציג את עצמם כבגירים. מהחקירה בנושא תעודות הזהות המזויפות עולה, כי עבור כל תעודה או אישור, שלשל התלמיד, צעיר שרק לפני מספר שבועות חגג 18, 300-150 שקל.

במשטרה מציינים, כי הגברת האכיפה בקיוסקים ובפיצוציות בנושא איסור מכירת אלכוהול לקטינים, יצרה אתגר חדש לבני הנוער, ולכן הם מנסים למצוא את הפרצה החדשה שבאמצעותה יוכלו לרכוש אלכוהול מבלי שמוכרי הפיצוציות יחשדו בהם. כך, כשהם מצוידים בתעודת זהות מזויפת, יוצאים בני הנוער למסע הרכישות בקיוסקים. את התעודות המזויפות הם מציגים גם בכניסה לפאבים ומבלים באין מפריע.

היקף התופעה רחב, אומרים במשטרה, ובין התעודות המזויפות ניתן גם למצוא אישורים רפואיים פיקטיביים, שבהם זויפו חותמות של רופאים ואף חותמות בתי הספר ומנהלת אחד מהמוסדות החינוכיים בעיר, כל זאת על מנת לאפשר לתלמידים להיעדר מהלימודים. "מספיק שיורידו להם שנתון אחד מזה שרשום בתעודה, והצעירים האלה מסודרים עם בירה ביד, כניסה לכל פאב ומועדון ותעודת שחרור מאחריות של מישהו מבוגר", מסבירים גורמים מקצועיים העובדים עם בני הנוער בקהילה.

ואולם, בעוד חוקרי הנוער בפיקודו של קצין הנוער בתחנה, פקד שלום כהן, עסוקים באיתור עקבותיו של תלמיד התיכון, הנחשב לאחד מזייפני האישורים ותעודות הזהות המוכרים באיזור, התגלה מידע מסוג אחר, המצביע על פעילות נוספת שממנה התלמיד ניסה להפיק רווחים.בין תוכנות המחשב המיועדות לזיוף התעודות, חוברות ההדרכה הרבות והאמצעים הטכניים הנוספים שנמצאו בביתו, בצבצה בקצה חדרו של התלמיד תיבה שנראתה לחוקרים מעט חשודה. "כשהתחלנו לבדוק במה מדובר, גילינו מעבדת סמים קטנה שהחשוד הסליק בתוך החדר שלו", מספר גורם המעורה בחקירה. סמים נמצאו גם בתוך מארז המחשב של הצעיר.

במשטרה מציינים, כי עוד קודם לכן ובעקבות פעילות מודיעינית ענפה שנעשתה בתחום, התקבלו ממצאים נוספים המאששים את מעורבותו של תלמיד התיכון בייבוא סמים, אך איתור מעבדת הסמים עצמה הפתיעה את החוקרים. גם סוג הסם שהנער, כך על פי החשד, גידל בכוונה לסחור בו, הפתיע את חוקרי הנוער, כשהבינו שמדובר בסמי הזיה שרק לעיתים רחוקות מוזמנים מחו"ל על ידי גורמים בארץ.

"יש עלייה בכל התחום של סמי הזיה", מסביר אותו גורם. "לא היינו רגילים לזה בעבר. בני הנוער מנסים לשדרג את עצמם, אז אם פעם היה מדובר בכמויות קטנות, לא ממש מורגשות - רק בחודש האחרון אנחנו עדים לפחות לשני תיקים שעוסקים בסמי הזיה, וזה חריג מאוד. עדיין מוקדם לומר אם מדובר בתופעה חדשה, אבל בהחלט ייתכן שאנחנו לקראת שינוי במגמה של הסחר והשימוש בסמים".

החקירה סביב החשדות לסחר בסמי ההזיה, עברה השבוע מהמישור הסמוי לגלוי, והיא מתמקדת בתלמיד התיכון, שמעצרו הוארך בבית המשפט בראשון לציון עד יום חמישי השבוע (היום).

במסגרת החקירה המתנהלת סביב פרשת זיוף התעודות והאישורים הרפואיים, נחקרו בתחנת המשטרה ברחובות יותר מ־30 בני נוער, שנתנו את גרסאותיהם לרכישת התעודות והשימוש בהן. "מדובר בבני טובים שלרובם אין כל עבר פלילי והם לא מוכרים לנו. בסופו של דבר, המניע שלהם היה לצרוך אלכוהול מבלי שמישהו יעצור אותם או ישאל בני כמה הם", מסכם גורם המעורה בחקירה.

עו"ד צבי אבנון ועו"ד גיא אבנון, המייצגים את החשוד, מסרו בתגובה: "החשוד לא ייבא סמים והוא אינו קשור באופן כלשהו לייבוא סמים. אין כל דבר פסול ובלתי חוקי במה שנתפס בביתו. הוא כופר בחשד שגידל סמים אסורים, וכן כופר בטענה שזייף מסמכים. החקירה עודנה מתנהלת ולפיכך אנו מוגבלים בדברינו. עם זאת, אין ספק שלאחר שחומר החקירה ייחשף, יתברר לכולם שאין ממש בטענות המשטרה. יש כאן ניסיון של המשטרה ליצור אירוע פלילי יש מאין, ולצבוע מעשים תמימים בגוון פלילי".

הסיפו