צילום: אבי מועלם פימה אסקין, עולה ותיק מברית המועצות, הוא מחוסר בית המתגורר בחצי שנה האחרונה בקרוואן בכניסה לבית העלמין שעריים ברחובות. לפני כן הוא נע ונד ברחבי העיר עם הקרוואן שלו, עד שהתמקם בסמוך לבית העלמין. בימים שלפני כן עמד הקרוואן שלו באחד השטחים הנטושים בעיר. פקחים שהגיעו למקום דרשו שיפנה את הקרוואן למקום אחר, בטענה שמדובר במפגע סביבתי ולא חוקי.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

אסקין בן ה־56, שבקושי דובר עברית, ניסה להסביר לפקחים שהוא יפנה את הקרוואן, אך הוא תלוי בחסדים של אחרים ולא יוכל לפנות את הקרוואן תוך 24 שעות מכיוון שחברו, שיכול לחבר את הקרוואן לרכב ולגרור אותו, לא נמצא באיזור. למרות זאת רשמו לו הפקחים כעבור 24 שעות קנס בגובה 750 שקל.

אסקין פנה לעירייה, למרות שהוא מתקשה לתפקד ולצאת מסביבת הקרוואן בעקבות מחלת הסוכרת שממנה הוא סובל, ושם עזרו לו לנסח מכתב בקשה לביטול הקנס. השבוע, כחצי שנה לאחר המקרה, קיבל אסקין מכתב ובו צוין שמתחשבים בו ומורידים את סכום הקנס ל־650 שקל. "יש לי קצבה נורא קטנה", הוא אומר. "היא בקושי מספיקה לי לתרופות ולמזון. איך הם מצפים שאשלם סכום כזה? בשבילי מדובר בהרבה מאוד כסף".אסקין נזכר ביום שבו קיבל את הקנס. "באמצע הלילה הגיעו פקחים ושוטרים ודפקו בחוזקה על דלת הקרוואן וביקשו שאתפנה. אבל איך אתפנה? אין לי דרך להזיז את הקרוואן. אני צריך רכב שיגרור אותו. אז נתנו לי קנס. לא ניסיתי ללכת נגד החוק או לעבור עליו בכוונה, פשוט הסברתי להם: אני חולה, אני תלוי בחסדים של אחרים, ייקח לי יותר מ־24 שעות להזיז את הקרוואן. איפה האנושיות שלהם?".

אסקין פנה לעירייה בתקווה שזו תלך לקראתו, אך הפחתת הקנס ב־100 שקל בלבד הוכיחה לו לטענתו, שאף אחד מגורמי הרווחה והעירייה לא מעוניין לעזור לו. "אני לא מבקש הרבה, רק לחיות ולמות בכבוד, המחלה שלי מאוד קשה, זה לא חיים", הוא אומר. "אני גר פה מחוסר ברירה. איזו ברירה יש לי? 650 שקל בשבילי זה כסף חודשי למזון, וגם את זה בקושי רב יש לי".

מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "הפונה לא יצר קשר עם האגף לשירותים חברתיים מאז שנת 2012. עובדת סוציאלית זימנה אותו בחודש ינואר השנה, והוצעו לו סוגים שונים של עזרה במסגרת סל השירותים של הרווחה. הפונה מסרב לקבל את הסיוע שהוצע לו ואף הציב קרוואן מגורים בשטח ציבורי. הפיקוח העירוני טיפל בתלונות רבות שהתקבלו מהציבור, בגין ניסיון להשתלט על שטח ציבורי, רעש חריג, לכלוך רב בסמיכות לקרוואן ועשיית צרכים בשטח הציבורי. לפונה נמסרו מספר התראות בדרישה לפנות את השטח הציבורי, מהן הוא התעלם, ולכן נרשמה ברירת משפט זו. על מנת שנוכל לסייע לו בכל קושי שהוא, עליו לשתף פעולה עם הגורמים המטפלים".